Blog

100 bin imzalık kampanya: Siverek yine vilayet olmak istiyor

Urfa’nın Siverek ilçesinde, Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği (SİVİL-DER) tarafından, “Siverek vilayet olsun” imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya kapsamında kentin çeşitli noktalarında 10’a yakın stand açıldı. 100 bin imza toplanması maksadıyla açılan kampanyaya iştirak ağır oldu ve şu ana kadar 80 bin imza toplandığı kaydedildi.

Siverekliler 1926 yılında ellerinden alınan vilayet olma hakkını yine elde etmek istiyor. 1990’dan beri faaliyet yürüten SİVİL-DER, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Rudaw’a konuşan SİVİL-DER Lider Yardımcısı Ferit Akçalı, “Hedefimiz Siverek’i vilayet yapmak. 1923’te Siverek vilayet statüsündeydi ve Çermik, Hilvan ve Viranşehir de onun ilçeleriydi. Akabinde 1926 yılında ilçe yapıldı” dedi.

İMZALAR MECLİS’E SUNULACAK

Kampanyada 100 bin imza toplandıktan sonra imzalar, Ankara’da siyasi taraflara ve TBMM’ye sunulacak. Siverekli vatandaş Ramazan Öğretmiş, “100 bin imza toplamak için bir haftadır çabalıyoruz. Şimdiye kadar 81 bin imza topladık” dedi.

Siverek, 1867 yılında Osmanlı Devleti periyodunda Kürdistan eyaletinin bir kazası olarak kabul edildi. 1908 ve 1923 ortasında ise Diyarbakır Vilayeti’ne bağlı bağımsız sancak statüsüne geçirildi. 1923’te Türkiye’de cumhuriyetin ilanı sonrası bir vilayet olarak kuruldu, 1926’da ise Urfa’nın bir ilçesine dönüştürüldü. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu