Blog

40 yıla kadar mahpusu istenen Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik beraat etti

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “FETÖ’ye yardım etmek”, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör örgütü propagandası yapmak” hatalarından yargılandığı davada beraat etti.

DHA’nın haberine nazaran, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “FETÖ’nün avukatlık yapılanması” soruşturması kapsamında, Celal Çelik 15 Eylül 2017’de gözaltına alındı. Çelik, savcılık tabirinin akabinde sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı. Soruşturma sonunda Çelik hakkında “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte yardım”, “zincirleme halde hakaret”, “kamu görevlisine alenen hakaret” ve “silahlı terör örgütü propagandası” hatalarından 11 yıldan 40 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame düzenledi.

Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Celal Çelik, avukatları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ile CHP’li milletvekilleri katıldı.

Savcı mütalaasında Çelik’in “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte yardım” ve “terör örgütü propagandası” yapmak kabahatlerinden kanıt yetersizliğinden beraatini, “zincirleme formda kamu görevlisine hakaret” kabahatinden ise cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı savunma yapan Çelik, kendisine ilişkin olmayan bir toplumsal medya hesabından yapılan paylaşım nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” hatasından yargılandığını belirterek, “Soruşturmanın başından beri hesabın benim adıma açılmış fakat bana ilişkin olmadığını söyledim. Gerçekten bu hesabın bana ilişkin olduğu ispatlanamadı. Ayrıyeten çıktığım televizyon programında yaptığım yorumlar nedeniyle de ‘kamu görevlisine hakaret’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’la suçlandım. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı olmazsam burada yargılanmayacaktım. Haksız ve hukuksuz bir halde yargılanıyorum. Bana yapılanların hesabını elbette hukuk önünde soracağım. Bir insanın onuru ve haysiyeti ile bu kadar kolay oynanmamalı. Ben kabahat işlemedim. Ne karar verirseniz verin, kendimi biliyorum. İsnat edilen tüm aksiyonlar istikametinden beraatımı talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Çelik’in “terör örgütüne yardım” ve “zincirleme biçimde kamu görevlisine hakaret” cürümlerinden, “yüklenen kabahatin sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması ve kanıt yetersizliği” gerekçesiyle; “terör örgütü propagandası yapmak” kabahatinden da hareketi söz özgürlüğü kapsamında kıymetlendirilerek beraatına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu