Blog

6 yaşında çocuğa istismar davası: Duruşma öncesi gerginlik

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında ‘evlendirilmesi’ ve cinsel istismara uğramasına yönelik davanın birinci duruşması bugün İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Saat 10:00’daki duruşmada ‘zincirleme halde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ cürümlerinden mahpusu istenen baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve Kadir İstekli sanık olarak hâkim karşısına çıkacak. Duruşmada üç sanığın savunması alınacak.

DURUŞMA ÖNCESİNDE GERGİNLİK

Bu ortada, duruşma öncesinde, mahkemenin bulunduğu koridor bariyerlerle kapatıldı ve basın mensupları koridora alınmadı. Kimi avukatlar, basın mensuplarının da koridora alınmasını istedi. Lakin adliyenin özel güvenlik vazifelileri buna müsaade vermedi. Avukatlar ile güvenlik vazifelileri ortasında bu nedenle tartışma yaşandı.

KADIN ÖRGÜTLERİNDEN ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Basın mensuplarının adliyeye girişine müsaade verilmezken engelleme üzerine adliye girişinde kaos yaşandı. Adliye önünde bir ortaya gelen bayan örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, duruşma öncesi basın açıklaması yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bayanlar Birlikte Güçlü, Sol Feminist Hareket, Bodrum Bayan Dayanışma Derneği, Emek Partisi İstanbul Vilayet Lideri Sema Barbaros ve EMEP’li bayanlar davanın takibi için adliye önünde bekliyor. Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı, çok sayıda baro, bayan ve çocuk hakları örgütleri ve siyasi partiler ve çok sayıda avukat da duruşmayı takip edecek.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeden davanın kapalı yapılmasını ve olaya ait yayın yasağı konulmasını talep etti.

Bu ortada mahkemenin talebi üzerine rapor hazırlayan İsimli Tıp Kurumu, olay nedeniyle H.K.G.’nin ruh sıhhatinin bozulduğuna oy birliğiyle karar verdi.

Raporda, cinsel istismar olayından ötürü mağdurenin ruh sıhhatinin bozulduğu istikametinde mütalaa verildi. Kararın sonuç kısmında, şöyle denildi:

“Yukarıdaki tıbbi evraklar ve dava belgesinin tetkikinde elde edilen ve isimli psikiyatriyi ilgilendiren konuların değerlendirilmesinde; (…) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sıhhatini bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası gerilim bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma nazaran H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sıhhatinin bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

Öte yandan davaya müdahil olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada zımnilik kararı alınarak duruşmaların kapalı yapılmasını ve davaya ait yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, yarın başlayacak duruşmada birinci olarak bu talebi ele alması bekleniyor. Şayet kapalılık kararı konulursa duruşmaya sadece sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak. Öteki izleyiciler ve basın mensupları ise salondan dışarı çıkarılacak.

Bakanlık, olaya ait yaptığı açıklamada, davaya müdahil olduklarını belirterek, “Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan evvel olduğu üzere ilerleyen devirde de mağdura her türlü hukukî takviye verilecektir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu