Blog

6 yaşında çocuğa istismar davası: Makeme yayın yasağı getirdi

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında zorla evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına yönelik açılan davanın birinci duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli sanık olarak duruşmaya getirilirken Anne Fatma Gümüşel ise mazeret bildirerek sıhhat meseleleri nedeniyle duruşmaya katılmadı.

İddianamede “zincirleme biçimde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” hatalarından Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla mahpus cezası isteniyor.

Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu Adliyesi 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmayı çok sayıda gazeteci, avukat, siyasi parti temsilcisi, sivil toplum kuruluşu izliyor. Adliye etrafında polis ağır güvenlik tedbiri aldı. Duruşmayı izlemek için çok sayıda İsmailağa cemaati üyesi de adliyeye geldi. 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi küçük olması nedeniyle duruşma adliyede bulunan iki katlı konferans salonuna alındı. Sanıklar için de yer ayrıldı.

Mahkeme heyeti salona 11.03’te girdi. Tutuklu sanık Kadir İstekli ile Yusuf Ziya Gümüşel duruşma salonuna saat 11.06’da getirildi. Mahkeme heyeti iki bayan ve bir erkekten oluşuyor. Mahkeme heyetine hakime Demet Akdağ başkanlık ediyor.

‘KANUN NEREDE, ANKARADA MI?’

Avukat Ömer Dayanıklılı, müdahillik taleplerini sorarak duruşmayı başlatan mahkeme liderine evvel duruşmanın başlatılması ve mütalaanın verilmesi gerektiğini belirterek itiraz etti. Mahkeme lideri avukatların talepleri alıyor. Taleplerini lisana getiren avukatlar mütalaanın okunarak duruşmanın başlatılması gerektiğini tekrarlıyor. Kimi avukatlar mahkemenin adaba uygun yapıldığı vakit müdahillik talebinde bulunacağını söyledi. Talepler SEGBİS’in açılması ve iddianamenin okunması olarak belirtiliyor.

Avukat Ömer Kavilli, mahkeme liderine gerçek seslenerek, “Önce müdahillk taleplerini alarak salonu mu boşaltacaksınız? Kanun nerde, Ankara’da mı? Kanunsuzluktur. Savcıyı uyarıyorum” dedi. Mahkeme lideri Akdağ, Kavilli’ye “Niye kızıyorsunuz? Kanun hiçbir yerde değil. Sözlerinize dikkat edin” karşılığını verdi. Lakin tüm itirazlara karşın hakime müdahillik taleplerini almaya devam ederek mütalaanın okunmasını talep etmedi.

Avukatlara nazaran mahkeme heyeti, evvel talepleri alacak, sonra da salonu boşaltarak duruşmanın bâtın yapılmasına karar verecek. Bu nedenle mütalaanın okunmasında ısrar ediyorlar. Yaklaşık 50 baro temsilcisi tıpkı talepleri yineliyor. Avukat Ömer Kavilli bir defa daha orta karar verilmesi için mahkeme liderine seslendi: “Bir karar verin. Yöntem temelden evvel gelir. Kanun çiğniyorsunuz.” Avukatlar alkışlarla yaşanın durumu ve mahkeme heyetini protesto etti.

İtirazlar sonucunda mahkeme heyeti SEGBİS kaydını açtı. Savcının okuması gereken iddianameyi mahkeme lideri okudu.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Mütalaasını açıklayan tez makamı, duruşmaya saklılık kararı getirilmesini ve kapalı yapılmasını talep etti. Mahkeme, hatadan ziyan görme ihtimaline binaen duruşmanın kapalı yapılmasına ve yayım yasağı getirilmesine karar verdi. Ayrıyeten Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nın müdahil olma talebi dışındaki tüm talepler reddedildi.

Duruşmaya 16.30’a kadar orta verildi.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu