Blog

7,4’lük sarsıntı Suriye’yi de etkiledi: En az 427 meyyit

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki zelzele Suriye, Irak, Mısır, Irak ve Lübnan’da da hissedildi. Sarsıntı, Suriye’nin başşehri Şam’ı, Lazkiye’yi, Halep’i ve ülkenin kuzeyindeki birçok bölgeyi etkiledi. Anadolu Ajansı, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde en az 427 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye devlet televizyonuna konuşan Sıhhat Bakan Yardımcısı Dr. Ahmed Damiriye, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada meyyit sayısının 230’ü aştığını açıklamıştı. Damiriye, “Depremde meyyit sayısı 237’ye, yaralı sayısı 639’a yükseldi” demişti.

REUTERS: SURİYE’NİN KUZEYİNDE 147 KİŞİ ÖLDÜ

Reuters’ın aktardığına nazaran ise, Suriye’nin kuzeyinde 147 kişi hayatını kaybetti.

Deprem nedeniyle Suriye’nin Halep vilayetine bağlı Afrin kentinin Cenderes beldesindeki bir çok bina hasar gördü. Sivil savunma takımları ve Bölge sakinleri, yıkılan bir binanın enkazında arama kurtarma çalışması başlattı.

ESAD’DAN ‘ACİL’ TOPLANTI

Suriye Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Beşar Esad’ın hasarı gözden geçirmek ve sonraki adımları tartışmak için acil bir kabine toplantısı düzenlediği belirtildi.

İdlib’de yardım örgütü olarak faaliyet gösteren El Esas irtibatlı Beyaz Miğferler’in açıklamasında ise ‘düzinelerce kişinin öldüğü, yüzlerce yaralı olduğu’ aktarıldı.

ORDU, ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARINA DAHİL OLACAK

Suriye Savunma Bakanlığı, zelzelenin akabinde ordunun da arama-kurtarma, yardım ve dayanak çalışmalarına müdahil olacağını duyurdu. Telegram kanalından yapılan açıklamada, “Suriye Savunma Bakanlığı, depremzedelere acil yardım sağlamak, enkaz altında kalan insanları aramak, mağdurlara yardım etmek ve yıkımın akabinde yaşananlarla başa çıkmak için tüm vilayetlerdeki ünitelerini harekete geçirecektir” tabirlerine yer verildi.

Lübnan’ın başşehri Beyrut başta olmak üzere, ülkenin tümünde hissedilen sarsıntıdan ötürü konutlarından çıkan birçok kişi geceyi otomobillerinde geçirdi. Irak’ın başşehri Bağdat ve Diyala’da da hissedilen zelzele sebebiyle beşerler can güvenliği telaşıyla meskenlerinden çıktı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu