Blog

AA: ABD, Filistin ve İsrail ortasında arabuluculuk yapacak

ABD’den İsrail’e gelen siyasi ve güvenlik yetkililerinden oluşan heyetin, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki tansiyonun düşürülmesi için İsrail ile Filistin idaresi ortasında bugün arabuluculuk çalışmalarına başlayacağı belirtildi. AA’nın aktardığına nazaran, Filistin İdaresi Toplumsal Kalkınma Bakanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Ahmed el Mecdelani, ABD’li heyetin İsrail’in bölgede yarattığı tansiyona son verilmesi için Filistin ve İsrail tarafıyla farklı başka görüşmelerde bulunacağını söyledi. ABD’li arabulucu heyetin, İsrail’in uygulamalarıyla ilgili temel meseleleri belirlemeye çalışacağını tabir eden Mecdelani, bu bahisler ortasında İsrail’in topladığı Filistin vergi gelirlerinden yapılan kesintiler ve Filistinlilere ilişkin köy ve kentlere yönelik baskınların da olduğunu lisana getirdi.

Filistin idaresinin İsrail ile güvenlik uyumunu durdurduğunu hatırlatan Mecdelani, gerçekçi taahhütlere ve tatmin edici bir mutabakata varılmadıkça Filistin’in son devirde aldığı kararların geçerli olacağını belirtti. Filistinli yetkili, “Şu anda asıl amaç, muhakkak bir vakit dilimi çerçevesinde mevcut tansiyonu durdurarak sükûnete geri dönmek. Daha sonra durum kıymetlendirilir ve Filistin tarafı, işgale son verecek yeni bir siyasi ufuk açmak için bu sürecin devam edip etmemesine karar verir” sözlerini kullandı.

‘SOMUT ADIMLAR İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRECEK’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki günlük İsrail-Filistin temaslarını tamamladıktan sonra dün düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistinli muhataplarıyla yaptığı görüşmelerde iki taraftan da tansiyonun düşürülmesi için birtakım yapan teklifler geldiğini, grubundan üst seviye isimlerin bölgede kalarak ‘somut adımlar için görüşmelerini sürdüreceğini’ söylemişti.

Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesine yönelik adımlarla ilgili İsrail’i uyaran Blinken, “ABD iki devletli tahlile ulaşmayı engelleyecek yerleşimlerin genişletilmesi, kaçak yerleşimlerin yasallaştırılması, Batı Şeria’nın ilhakına gerçek atılımlar, Kudüs’teki kutsal yerlerde statükonun bozulması, yıkımlar ve zorla meskenden çıkarmalar, tahrik ve şiddete göz yumma dahil tüm bu taraftaki adımlara karşı çıkıyor” sözünü kullanmıştı.

CENİN’DEKİ BASKINDAN SONRA TANSİYON YÜKSELDİ

İsrail’in geçen hafta Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskın bölgede tansiyonu tırmandırdı. Cenin’de 10 Filistinlinin öldürüldüğü baskını Doğu Kudüs’te bir yerleşim ünitesinde Yahudi yerleşim ünitesinde 7 İsraillinin hayatını kaybettiği taarruz izlemişti.

Doğu Kudüs’ün Silvan Mahallesi’nde de 28 Ocak’ta 13 yaşında bir Filistinlinin düzenlediği silahlı hücumda biri ağır 2 İsrailli yaralanmış, Yahudi yerleşimciler de Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere, konutlarına ve araçlarına saldırmıştı. İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu 2023’ün başından bu yana ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu 35 Filistinli öldürüldü. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu