Blog

ABD ve Kanada’da ‘tarihi’ soğuklar: 100 milyon kişi dondurucu havayla karşı karşıya

Kuzey Amerika’yı tesiri altına alan dondurucu hava tesirini gösterirken, ABD ve Kanada’da yaşayan yaklaşık 100 milyon kişi, tarihi derecelerdeki soğuk havayla karşı karşıya. Amerikan Ulusal Hava Durumu Hizmetleri dondurucu havanın ‘bir nesilde bir sefer görülebilecek’, 10 dakika içinde soğuk ısırmasına yol açabilecek dondurucu rüzgarlar getirdiğini açıkladı.

Kanada’nın Manitoba eyaletinden ABD’nin Manie eyaletine kadar olan nesilde yaşayanlara dışarıda geçirecekleri vakti kısıtlama daveti yapıldı. Pazartesi gününden bu yana ABD’de makus hava yüzünden 11 kişi hayatını kaybetti. Teksas eyaletinde sekiz kişi ölürken, Oklahoma ve Arkansas eyaletlerinde birer kişi hayatını kaybetti.

309 BİN KİŞİ ELEKTRİKSİZ

Yaklaşık 10 eyalette ‘en düşük sıcaklık’ rekorunun kırıldığı belirtilirken, 83 milyon kişinin -17 dereceye düşebilecek sıcaklıklarla müsabakası bekleniyor.

Maine eyaletinde, 1971’den bu yana kayıtlara geçen en düşük sıcaklıklar öngörülüyor. Boston kentinde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi beklenirken, kentteki okullar kapatıldı. New York ve öbür büyük kentlerin -13 ila -17 dereceyi göreceği belirtilirken, hafta sonu sıcaklıkların yükseleceği belirtildi. Teksas, Arkansas ve Mississippi eyaletlerinde 309 binden fazla şahsa elektrik verilemiyor.

Kanada’nın kimi kısımlarında ise termometrelerin -38 ila -50 dereceye kadar düşmesi öngörülüyor. (BBC Türkçe)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu