Blog

ABD’de 80 ülkeden 1500 kişiyi maksat alan siber cürüm örgütüne operasyon

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, mağdurlardan şimdiye kadar 100 milyon dolar gasp eden fidye yazılım hata örgütünün bilgisayar ve sunucularına el koyduklarını açıkladı. Cürüm örgütünün, pandemi vakti bir hastanenin dijital altyapısına saldırdığı, sistemleri kilitlenen ve hasta kabul edemeyen hastanenin lakin fidyeyi ödedikten sonra hasta kabul etmeye başladığı vurgulandı.

DHA’nın haberine göre Adalet Bakanı Garland, Hive (Kovan) ismini verdikleri fidye yazılım hata örgütünün 80 ülkede 1.500’den fazla kurbanı amaç aldığını ve şimdiye kadar 100 milyon dolar gasp ettiğini vurgulayarak örgütün tüm bilgisayar ve sunucu altyapısına el koyduklarını belirtti.

Adalet Bakanı siber hata örgütünün hastanelere, okullara, finans firmalarına ve kritik altyapıya sahip kuruluşlara siber ataklar düzenlediğini, bilhassa pandemi sırasında bir hastanenin dijital ağına saldırarak hastanenin, sistemlerini kilitleyip yeni hasta kabullerini engellediğini tabir etti. Kelam konusu hastane yetkililerinin istenilen fidyeyi ödeyerek yeni hasta kabul ettiğini belirten Bakan Garland, Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casuslarının geçen sene temmuz ayında Hive örgütünün dijital ağına sızarak şifre çözme anahtarlarını ele geçirdiğini ve bu anahtarları dünya çapındaki kurbanlara vererek örgütün talep ettiği 130 milyon dolarlık fidye ödenmesini engellediğini söz etti.

Hive’a düzenlenen operasyonun memleketler arası işbirliğiyle yapıldığının altını çizen Bakan Garland, cürüm örgütünün web sitesinde basına verilen görselin yayınlandığını belirtti. Görselde “Federal Soruşturma Ofisi bu siteye, Hive Fidyeyazılım’a karşı yürütülen koordineli bir yasa uygulama aksiyonunun kesimi olarak el koydu” yazdığı görüldü. ABD Hazine Bakanlığı, daha evvel yaptığı açıklamada fidye yazılımı hücumlarının ABD kuruluşlarına yalnızca 2021’de 886 milyon dolara mal olduğunu varsayım ettiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu