Blog

ABD’den Taliban üyelerine vize kısıtlaması

ABD, Afganistan’da bayanlara getirilen yasaklardan sonra, Taliban süreksiz hükümetinin kimi üyelerine ve ailelerine ek vize kısıtlamaları uygulanacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, açıklamasında, Taliban idaresinin bayan ve kız çocuklara yönelik baskı ve şiddetine karşı harekete geçeceklerini söyledi.

AA’nın aktardığına nazaran, Afganistan’da bayanlara yönelik devam eden baskıcı siyasetlerle şiddetten sorumlu yahut cürüm ortağı olduğuna inanılan mevcut ve eski Taliban üyelerinin yanı sıra, devlet dışı güvenlik kümelerinin üyelerine ve başka şahıslara ek vize kısıtlamaları getirilmesi için harekete geçtiklerini belirten Blinken, “Bu cins şahısların yakın aile üyeleri de bu vize kısıtlamalarına tabi olabilir” dedi. Blinken, Taliban’ın kararlarıyla ‘Afgan halkının refahını bir sefer daha hiçe saydığını’ vurgulayarak, Taliban’ın hareketlerinin bir milyondan fazla okul çağındaki kız çocuğu ve genç bayanı okuldan yoksun bıraktığını, daha fazla bayanın üniversitelerden ve sayısız Afgan bayanın iş gücünden dışlandığını aktardı.

Taliban’ın hareketlerini en güçlü tabirlerle kınadıklarının altını çizen Blinken, ülkesinin, bayanlar ve kız çocuklar da dahil olmak üzere tüm Afganların insan haklarını ve temel özgürlüklerini geliştirmek için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu belirtti.

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Afganistan’da idaresine gelmesinin akabinde bayanlar ve kız çocukları, eğitim hakkı da dahil olmak üzere pek çok haklarından yoksun kalıyor. Taliban idaresi aralık ayında kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu