Blog

Akif Beki’nin ihale sorusuna 250 bin TL’lik dava

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, köşe yazısında hakkında yapılan bir haberi anımsatarak, “Hangisi gerçek, hangisi yanlış? Aslı astarı ne? Muhafazakâr medyada okuyor musunuz hiç bu haberleri?” sorusunu yönelten Karar gazetesi müellifi Akif Beki hakkında 250 bin TL’lik dava açtı.

T24’ün haberine nazaran, Beki, yazısında, davayla ilgili olarak, “Hem yanıt ve düzeltme hakkı için, aramaları kâfiydi. Noter, mahkeme masrafına da gerek yoktu. Göz korkutmak, bastırmak ve yıldırmak değilse amaç” sözlerini kullandı.

Beki, “Daha ne olacaktı AK Partili kardeşim” başlıklı köşe yazısında Karaismailoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bir ihalesi ile ilgili olarak öteki bir yayın organında çıkan haberin başlığına yer verdi ve “Hangisi yanlışsız, hangisi yanlış? Aslı astarı ne? Muhafazakâr medyada okuyor musunuz hiç bu haberleri?” sorusunu yöneltti.

Beki’nin bu sorusuna bakanın avukatı tekzip ve davayla karşılık verdi. Beki hakkında 250 bin TL’lik tazminat davası açan Karaismailoğlu’nun avukatı, dava dilekçesinde, yazıdaki sözlerin palavra ve iftira niteliğinde olduğunu savundu. Gazeteye gönderilen ihtarnamede de “yalan ve ahlaksız bir iftiranın kelam konusu olduğu”, “AK Parti davasına hakareti münasebet yapan hezeyanları reddettikleri”, “basiretli bir gazetecinin kulaktan kulağa taşınan iftiralı köşesine taşımayacağı” üzere tabirler kullanıldı.

‘GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYORUM’

Beki, ihtarname ve dava ile ilgili yazısında, yaşanan süreci aktararak şunları kaydetti:

“’Onlar palavra, doğrusu bu’ dense gerçek ortaya çıkacak, konu kapanacaktı. Yazımda, gerçeğin ortaya çıkarılmasını istiyorum. Bu tıp savların üstüne gitmeyenlerdeki duyarsızlaşmayı eleştiriyorum. Niçin hakaret, iftira, karalama olsun? Duyarlılığıma teşekkür ederek kamuoyunu aydınlatabilir, işin aslını anlatabilirlerdi. Bilgilendirici bir açıklama, daha yanlışsız ve tesirli olmaz mıydı? Yolsuzluk, kayırmacılık, peşkeş argümanlarının üstüne gidilmesiyle değil, bu şaibelerin kendisiyle uğraş etmeleri beklenir. Hem karşılık ve düzeltme hakkı için, aramaları kâfiydi. Noter, mahkeme masrafına da gerek yoktu. Göz korkutmak, bastırmak ve yıldırmak değilse gaye.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu