Blog

Alevilerden ‘Özzeybek’ yansısı: Kişiyi de başkanlığı da tanımıyoruz

Ogün Akkaya

ANKARA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” vazifesine, İçişleri Bakan Danışmanı Ali Arif Özzeybek’i getirdi. Bu atama Alevi- Bektaşi kurumlarının temsilcilerinin reaksiyonlarını de beraberinde getirdi.

‘KOLTUĞA KİMİ OTURTURSA OTURTSUNLAR TANIMIYORUZ’

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na Özzeybek’in getirilmesini pahalandıran Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Lideri Cuma Erçe, kararın sürpriz olmadığını söyledi. Kararname ve torba yasanın yok kararında olduğunu, kararı tanımadıklarını belirten Erçe, “Ali Arif Özzeybek’in başkanlığını da tanımıyoruz. Koltuğa kimi oturtursalar oturtsunlar tanımıyoruz. Hem kararnameyi hem de torba maddeyi, Anayasa Mahkemesi’ne götürdük” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Lideri Cuma Erçe

‘ONLARIN AKLI ALEVİLİĞİ TANIM ETMEYE YETMEZ’

Cemevlerinin ibadethane sayılmadığını, Alevilikten inanç olarak bahsedilmediğini ve Alevilerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanmasının bir inancı inkar etmek manasına geldiğini söyleyen Erçe, bu durumun Alevileri birer kültürel topluluk olarak görme manasına geldiği belirtti, “Bizim açımızdan geçerliliği yok. Onların asıl emeli Aleviliği ortadan kaldırmak. Aleviliği bir torbanın içerisine sokmak istiyorlar. Aleviliği kendi gayeleri doğrultusunda tanım etmeye çalışıyorlar” dedi.

Hükümetin tanımına de tarifine da uymayacaklarını belirten Erçe şunları kaydetti: “Alevilik koca bir deryadır. Onların bir iki damlasıyla da kirlenecek bir inanç değildir. Onların aklı Aleviliği tanım etmeye yetmez. Kendisi İçişleri Bakanı danışmanı iken Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden Alevi gençlerini asimile etmek için projeler gerçekleştirdi. Tümüyle bu inanca ihanet eden bir şahıstan bahsediyoruz.”

‘KURULAN BAŞKANLIĞI KABUL ETMİYORUZ’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Lideri Mustafa Aslan ise Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na ve yapılan görevlendirmeye dair, “Biz ne kararnameyi ne de torba maddeyi tanımıyoruz. Eşit yurttaşlık ve ibadethane talebimizi kabul etmeyen bir maddeyi, kararnameyi ve kurulan başkanlığı kabul etmiyoruz” dedi. Kurulan başkanlığı ve atanan lideri muhatap almayacaklarını söyleyen Aslan, “İbadethanemizi kabul etmeyen bir anlayışın dairesini de kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu Lideri Mustafa Aslan

‘KURUMLARI VE HEYETİ MUHATAP ALMAYACAĞIZ’

Ali Arif Özzeybek, Cemevlerine elektrik ve suyun fiyatsız olması, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulması üzere düzenlemeler öncesinde yaklaşık 6-7 aylık müddette birtakım Cemevleri ve Alevi köylerinin muhtarlarını ziyaret ederek görüşmeler yapmıştı. Bu çalışmaları da kıymetlendiren Aslan kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“İçişleri Bakanı danışmanı sıfatıyla, vali ve kaymakamlar aracılığıyla Cemevlerini gezdiler. Alevilerin taleplerini arkadaşlarımız tekrar söylediler. Cemevlerinin ibadethane talebimizin olmazsa olmaz olduğunu söylediler. Lakin bütün bu süreç Alevilerin tek sorunu elektrik, su, bakım, tamirat ve tadilat üzere bir algı ile karşı karşıya kaldık. Bireyin şahsına dair söyleyecek bir şeyimiz yok. Bizim hükümetin dairesine karşı tutumumuz çok net. Tanımıyoruz. Hala gerçek taleplerimizi görmek ve çözmek yerine görmezden gelmeye devam ediyorlar. Aleviliği sonlandırma ve denetim altına alma teşebbüsü. Aleviler bu ülkenin güvenlik sorunu değil, Alevilerin bu ülkede güvenlik sorunu var. Kurumları ve heyeti muhatap almayacağız.”

‘ÖZZEYBEK SÜRPRİZ DEĞİL’

İçişleri Bakan Danışmanı Ali Arif Özzeybek’in Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı misyonuna getirilmesinin sürpriz olmadığını söyleyen DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı ve Cem Vakfı Genel Lider Yardımcısı Cem Avşar, Alevilerin beklentisinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması istikametinde olduğunu belirtti. Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi talebine karşılık verecek bir teşebbüs olmadığını söyleyen Avşar, bu başkanlığın Alevilerin kamu kurumlarında uğradığı ayrımcılığa da yanıt verecek nitelikte bir teşebbüs olmadığını söyledi.

DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı ve Cem Vakfı Genel Lider Yardımcısı Cem Avşar

‘KURUM VATANDAŞ NEZDİNDE ALEVİ YURTTAŞLARIN BEKLENTİSİNİ KARŞILAYACAK BİR KURUM DEĞİL’

Alevilerin asıl talebinin Anayasa çerçevesinde eşit yurttaşlık hakkı olduğunu belirten Avşar, başkanlık tarafından atılacak adımların kimilerinin ise Alevilerin yaşadığı sıkıntılara kısmi yanıt verdiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Alevilerin kendi dede, babalarını yetiştirmekle alakalı durumuna kısmi yanıt veriyor. Alevi kurumlarına bütçe verilmesi de yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden yalnızca lojistik talepleri karşılayacak bir yanıt veriyor. Vatandaş nezdinde de bu kurum, Alevi yurttaşların beklentisini karşılayacak durumda değil. Bu kurum lojistik taleplere karşılık verebilir. Kapı, baca, duvar boyası üzere Cemevlerinin eksiklerini bu başkanlık karşılar. Dedelerin ve babaların istihdamıyla alakalı de süreç başlayacağını söylüyor bu başkanlık. Bunun sistemi nasıl olacak önümüzde günlerde göreceğiz.”

‘BİR İNANCI BAKANLIK ALTINA SIĞDIRAMAZSINIZ’

Alevilerin yalnızca Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nca temsil edilemeyeceğinin altını çizen Avşar, “Bu kurum Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Alevileri temsil ediyor diye bir sav varsa, bu iddiayı hiçbir yere dayandıramazlar” dedi. Hiçbir inancın kamusal bir kurum tarafından temsil edilemeyeceğini söyleyen Avşar şunları söyledi:

“Önümüzdeki süreçte de temel haklar noktasında hakkı hakka teslim etme noktasında önümüzü açacak bir teşebbüs olarak görüyoruz. Diyorlarsa bu kurum Cemevlerinin eksiklerini, taleplerini, dedelerin istihdamını sağlayacak bir teşebbüs ise ki biz o denli okuyoruz. Bir inancı bir bakanlık altına sığdıramazsınız. Topluma hakarettir. Alevileri artık bu kurum temsil ediyor üzere bir yaklaşım içerisindeler ise yanlış düşüncedeler. Hiçbir inancı kamusal bir kurum temsil edemez. Temsiliyet arama maksatları varsa beyhude bir uğraş olarak görürüm.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu