Blog

Ali Erbaş: Müslümanların kutsallarını amaç alan akınlar farklı biçimlerde devam ediyor

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “İsveç, Danimarka ve Hollanda’da aziz kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen barbarca akınlara ve davranışlara şahit olmaktayız. Müslümanların kutsallarını, pahalarını ve inançlarını maksat alan ırkçı ataklar her geçen gün farklı formlarda devam ediyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı 42’nci Vilayet Müftüleri İstişare Toplantısı, Antalya’da başladı. Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV) Antalya Eğitim ve Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve 81 ilin müftüsü katıldı.

DHA’nın aktardığına nazaran; İstanbul Vilayet Müftüsü Safi Arpaguş’un Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantı, Antalya Vilayet Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya’nın selamlama konuşmasıyla sürdü.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ali Erbaş, “Son vakitlerde İsveç, Danimarka ve Hollanda’da ulu kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen barbarca hücumlara ve davranışlara şahit olmaktayız” dedi. Müslümanların kutsallarını, kıymetlerini ve inançlarını gaye alan ırkçı akınların her geçen gün farklı formlarda artarak devam ettiğini söyleyen Erbaş, “Daha da vahimi kelam konusu ülkelerin yöneticileri, tabir özgürlüğü kılıfı altında bu utanç verici taarruzlara art çıkmaya çalışıyor. Bu ilkel tutum, sık sık temel insan hakları ve kozmik kıymetlere hürmetten dem vuran Batı’nın İslam ve Müslümanlar kelam konusu olduğunda nasıl ikili standart uyguladığını ve nasıl ikiyüzlülük gösterdiğini açıkça ortaya koyuyor. Temelinde merhum bilge insan Aliya İzzetbegoviç, Batı’nın bu tabiatını hem de Avrupa’nın ortasından şu kelamıyla insanlığa adeta haykırmış, ilan etmiştir. Aliya İzzetbegoviç, diyor ki; ‘Batı, hiçbir vakit uygar olmamıştır. Bugünkü refahı; sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı göz yaşı ve çektirdiği acılar üzerine heyetidir.’ Bu kelamı yüksek sesle her vesile ile dünyaya ilan etmemiz lazım. Bu yaşananlar İslam’a düşmanlıktan öteki bir şey değildir. O denli görünüyor ki; inancımıza, kültürümüze ve medeniyetimize kin besleyenler tahriklerine, tuzaklarına ve taarruzlarına devam edeceklerdir. Bizler de İslam’a ve Müslümanlara yönelik düşmanca tutumlar, sistematik tahrikler ve ırkçı hücumlar karşısında haklarımızı ve kıymetlerimizi basiretle ve ferasetle savunmayı son nefesimize kadar sürdüreceğiz. Bunda da kararlıyız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu