Blog

Almanya’da korona aşısı şikayetlerine tazminat: Binlerce dilekçe sırada

Almanya’da, korona virüsü aşılarının neden olduğu ağır yan tesirler nedeniyle yapılan tazminat müracaatlarından 253 adedinin eyalet idareleri tarafından haklı bulunarak kabul edildikleri bildirildi.

DW Türkçe’nin Welt am Sonntag gazetesinden aktardığına nazaran, kelam konusu sayıya, eyaletlerin ilgili ünitelerinde yapılan araştırma sonucunda ulaşıldı. Haberde, nüfus açısından en büyük eyaletler olan Bavyera’da 61, Kuzey Ren-Vestfalya’da ise 38 tazminat dilekçesinin onaylandığı, Bremen eyaletinde ise kabul edilen hiçbir tazminat talebinin olmadığı bildirildi. Halihazırda 3 bin 968 tazminat dilekçesinin süreçte olduğu ve bin 808 dilekçenin de reddedildiği haberde yer aldı.

Almanya’da, Robert Koch Enstitüsü’nün bilgilerine nazaran, 1 Ocak 2023 tarihine kadar 192 milyon korona virüsü aşısı yapılırken; 65 milyon kişi en az bir kez aşılandı.

Kalp kası iltihabı, venöz sinus trombozu ve parmaklarda, bileklerde karıncalanma olarak kendini gösteren bir hudut sistemi hastalığı olan Guillan-Barre Sendromu, korona virüsü aşısının ağır yan tesirleri olarak kabul ediliyor.

Gazetenin aktardığı bilgilere nazaran, az da olsa birtakım durumlarda, korona virüsü aşısının ölümlere sebebiyet verdiği yetkili merciler tarafından kabul edilmiş durumda. Aşının neden olduğu bir yan tesirden muzdarip şahıslara devlet tarafından bakım dayanağı verilip verilmeyeceğine eyaletlerin ilgili kamu üniteleri karar veriyor. Almanya Federal Sıhhat Eğitim Merkezi, “uzun vadeli sıhhat sorunu ya da ekonomik manada ıstırap yaratan” çok önemli aşı komplikasyonlarında devlet dayanağı talebi onaylanıyor. Bu takviye kapsamına, sıhhat durumunun ne kadar berbat olduğuna bağlı olarak, bir emekli maaşı bağlanması, tedavi masraflarının karşılanması ya da aşı komplikasyonu sebebiyle hayatını kaybeden bireylerin yakınlarına dayanak verilmesi giriyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu