Blog

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ‘güvenlik’ gerekçesiyle kapatıldı

Hollanda ve İngiltere’nin akabinde Almanya da, İstanbul Başkonsolosluğu’nu ‘güvenlik kaygısı sebebiyle’ kapattığını duyurdu. Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun güvenlik gerekçesiyle 1 Şubat günü kapalı kalacağı bildirildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın ikazında, Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşlarına ‘dikkatli olunması’ daveti yapıldı.

Açıklamada, şu sözler kullanıldı: “Birçok Avrupa başşehrinde kamuya açık alanlarda Kur’an’ın yakılması ve Kur’an’a ziyan verilmesi olayları güvenlik ünitelerinin değerlendirmesine nazaran İstanbul’da bilhassa Beyoğlu ve Taksim bölgesinde terör saldırısı riskini artırdı. Özellilke memleketler arası insan trafiğinin ağır olduğu alanlarda temkinli ve uyanık olmaya devam edin; kalabalıktan ve halka açık yerlerden uzak durmaya çalışın. Kelamı edilen bölgelerden mümkün olduğunca uzak durun. Şayet o bölgelerde yaşıyorsanız yalnızca mecburî gereksinimlerinizi karşılamak için meskenden çıkmaya itina gösterin. Başkonsolosluk 1 Şubat 2023 Çarşamba günü kapalı kalacaktır. Gelişmeler hakkında sizleri bilgilendireceğiz.”

HOLLANDA: BATI ZIDDI PROTESTOLAR CANLANABİLİR

Hollanda da, İstanbul’daki konsolosluğunun süreksiz olarak halka kapatıldığını duyurmuştu. Hollanda makamlarının açıklaması ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu’nun Twitter hesabından da paylaşılmıştı. Açıklamada, “İsveç, Danimarka ve Hollanda’da sırasıyla Kuran’ın yakıldığı ve yırtıldığı şovlar, Batı zıddı hisleri canlandırabilir ve şov ile protestolara yol açabilir” tabirlerine yer verilmişti.

İNGİLTERE: UĞRAK YERLERDEN KAÇININ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, Türkiye’ye seyahat eden batılı yolcuların ‘terör saldırılarının’ amacı olabileceğini belirtmişti. Açıklamada, “Özellikle dikkatli olunmalı ve mümkünse diplomatik binalar, ibadethaneler, kıymetli dini günler ve resmi tatiller dahil olmak üzere Batılıların uğrak yerlerinden kaçının. Terörist kümeler bazen bu vakitlerde akın davetinde bulunurlar” sözlerine yer verilmişti. İngiltere Başkonsolosluğu, süreksiz olarak ziyarete kapatıldı.

ABD ,’TAKSİM’E DİKKAT’ DEMİŞTİ

Öte yandan, ABD de seyahat ihtarını güncellemişti. Washington hükümetinin Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal Caddesi’ne işaret ettiği açıklamada, şöyle denilmişti: “ABD hükümeti vatandaşlarını bilhassa Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal Caddesi bölgeleri olmak üzere; teröristlerin İstanbul’daki kiliselere, sinagoglara, diplomatik bölgelere ve Batılıların sıkça gittiği başka yerlere yönelik muhtemel misilleme akınlarına karşı uyarmaktadır.” (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu