Blog

Altılı Masa’dan kronometre karşılığı: ‘Biz hiçbir şeyi sıfırlamadık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Altılı Masa başkanlarının yaptığı, “Erdoğan aday olamaz” açıklamasına, “2018’de kronometre sıfırlandı dedik, aklınız neredeydi?” dedi. Altılı Masa kurmaylarından Erdoğan’a reaksiyon gösterdi, “Nerede yazıyor?” diye sordu.

Cumhuriyet’ten Gamze Kolcu’ya konuşan Altılı Masa’daki partilerin aktörleri Erdoğan’ın ‘kronometre’ açıklamasına şöyle karşılık verdi:

‘HİÇBİR ŞEY SIFIRLAMADIK’

CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek: 2017’de OHAL devrinde referandum yaptılar, kendilerinin aklı neredeydi? Biz hiçbir şeyi sıfırlamadık. Yeni bir anayasa da yapmadık. 2017’de kendileri anayasa yazdılar, 101/2’ye dokunmadılar. Aklınız neredeydi? Erdoğan’ın danışmanı Mehmet Uçum, “2018’de birinci başkan” dedi. Anayasanın neresinde yazıyorsa bize göstersinler. Lider falan yazmıyor. Meclis’i feshederek aday olamaz. Erdoğan’ın akıl hocaları bir destek bulmakta zorluk çekiyor, komik duruma düştüler. O vakit anayasaya bir cümle koyacaktınız, “Seçilen birinci cumhurbaşkanıdır” diye. Niçin koymadınız, aklınız neredeydi? Belirleyici karar 2007 referandumunda şahsen AKP’lilerce anayasaya koyuldu. Neredeydi aklınız? FETÖ’yle birlikteydiniz, onlara mı kiralamıştınız aklınızı? Hiçbir güç anayasayı bu formda çiğneyemez.

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Bahadır Fazilet: Kendisinin sav ettiği üzere olabilmesi için hukuken anayasanın koyduğu bu çok açık kurala süreksiz bir unsurla 2017 referandumundan evvel de birinci devrini sürdürmekte olan cumhurbaşkanının tekrar aday olabileceğine dair süreksiz bir unsur eklenmesi gerekirdi. Kişinin kendi dileğine nazaran “kilometre sıfırlandı” üzere hukuka uymayan, yalnızca kendi isteğini ve iradesini yansıtan yaklaşımlarla Türkiye yönetilemez. YETERLİ Parti bu hukuksuzluğa geçit vermeyecektir.

‘İKİ YILDIR SÖYLÜYORUZ’

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin: İki yılı aşkın müddettir Erdoğan’ın aday olamayacağını söylüyoruz. “Kilometre sıfırlamak” için 101. hususta değişiklik yaparken oraya süreksiz husus kararı konulması gerekiyordu. Bu yeni bir sistemdir, “yeni sisteme nazaran sıfırdan başlar ibaresi koyması” gerekirdi. Erdoğan çıkmazda. O gün yanılgı yapan hukukçuları da bugün içtihat arama kederine düşmüş, çıkış yolu arıyorlar. Zorlama yorumlarla kendilerini aday yapmaya çalışıyorlar.

Demokrat Parti Sözcüsü Neslihan Çevik: Erdoğan tekrar aday olamaz. O sistem, bu sistem, şu sistem hiç fark etmez. Kanun birebir; 5+2 diyor, bunu getiren kendileri. Anayasa profesörleri “Buraya da süreksiz unsur koysaydın, şerh düşseydin” diyor. Seçim kararı aldıktan sonra top YSK’de. YSK’nin vereceği karar da “ahmak”ta verdiği karardan farklı olmayacaktır tahminen ancak biz boynumuzu büküp beklemeyeceğiz. Milletimize şikâyet edeceğiz, itirazlarımızı yapacağız ve hükümet değiştiğinde de hukuk çerçevesinde “aday olabilir” kararını veren herkesten hesap soracağız.

Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Selçuk Özdağ: Anayasa kahramanları Mustafa Şentop ve Mehmet Uçum 3. defa aday olabileceklerini söyledikleri vakit bunun olamayacağını söyledik. YSK üyelerini tehdit ettiğim gerekçesiyle hakkımda soruşturma açtılar. Allahtan demecimi kaydetmiştim de Ekrem İmamoğlu üzere olmadık, takipsizlik kararı aldık. Anayasa 101. husus açık. Sayın Erdoğan’ın aklı neredeydi, demek ki aklı anayasada değilmiş, okumamış. 3. defa aday olamazsın, olman mümkün değil. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu