Elektronik

Android 14’le gelecek yeni özellik ortaya çıktı: Uygulama klonlama nedir?

Android 14 Preview 1 geçtiğimiz gün yayımlandı. Google, tüketicilere yönelik enteresan özellikleri ya bitmedikleri ya da büyük bir tanıtım için saklandıkları için bu erken sürümlerde gizlemek istese de, internetten saklamayı başaramıyor. Görünüşe nazaran yayımlanan Preview 1 içerisindeki bu saklı özelliklerden biri de “Uygulama Klonlama” ve XDA muharriri Mishaal Rahman bu özelliği etkinleştirmeyi başarmış.

Bu özellik, Android’in çok kullanıcılı sisteminden faydalanarak tıpkı uygulamanın farklı bilgilere sahip iki kopyasının oluşturulmasını lakin her birinde farklı hesaplarla oturum açılmasına imkan tanıyor. Olağanda her uygulama birden çok hesabı desteklemez, ancak bu özellik sayesinde her uygulamayı birden fazla hesapla kullanmak mümkün olabilecek. Ayrıyeten, birden çok hesaba sahip olduğunuz uygulamalar her hesap için farklı bir simgeye sahip olabileceği için bir tutarlılık elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Bu özellik genel olarak Android for Work’e çok benziyor üzere gözüküyor, lakin karmaşık İş Profili suram süreci bulunmuyor ve hangi uygulamaları çoğaltmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Bu özelliği birtakım Android türevlerinde ve üçüncü taraf uygulamalarında da görmüş olabilirsiniz. Yeni güncelleme, temel olarak özelliği olağan süreç içerisinde Android’in bir modülü haline getiriyor. Android System UI başkanı Dan Sandler‘ın daha evvel Google I/O’da açıkladığı üzere, System UI grubunun özellik döngüsü çoklukla “bir paradigma görüyoruz, onu alıyoruz, öğreniyoruz, daha inançlı hale getiriyoruz ve akabinde herkesin Android’de kullanması için çerçeveye geri katkıda bulunuyoruz.

Ancak bu özellik şu anda büyük oranda tamamlanmamış üzere gözüküyor ve çok da düzgün çalıştığı söylenemez…

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu