Elektronik

Apple, iPhone’larında USB-C’ye geçse de, Lightning’i büsbütün geride bırakmayabilir

Apple’ın Avrupa Birliği maddelerindeki değişikliklere uymak için yaklaşmakta olan iPhone’larında Ligtning’i terk edip USB-C’ye geçmek zorunda kalacağı biliniyor. Weibo’da kısa bir mühlet evvel yayınlanan bir gönderi ise, Apple’ın USB-C ile birlikte kullanılacak, Lightning uyumlu bir entegre devre kartı geliştirdiğini öne sürüyor.

Bu farklı tahlilin ardında, kartın USB-C’li rastgele bir kablo yahut aygıtın temas noktasına takılı olması durumunda tam olarak hangi fonksiyonları yapabileceğinin denetim edilebilmesinin – belirli özellikleri aktifleştirip devre dışı bırakılması gibi – olduğu tez ediliyor. Bu sayede Apple, yalnızca kendi ürettiği kablolarla tam bir fonksiyonellik sunabilir. Standart bir USB-C kablosu ise, yalnızca şarj üzere temel fonksiyonlara hizmet edecektir. Tıpkı biçimde, Apple’ın üretmediği bir USB-C kablosu süratli şarjı da desteklemeyebilir.

Şu anda bunların tamamı yalnızca Weibo’ya gönderilen bir söylenti ve bu devre kartının varlığının yanlışsız olup olmadığı şimdi doğrulanmadı. Şayet doğruysa, böyle bir kart Lightning aksesuarlarıyla geriye dönük uyumluluğu da sağlayabilir.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu