Elektronik

Apple’ın birinci katlanır iPhone’unda (ve iPhone 15’te) fizikî düğmeler olmayabilir

Daha evvel de örnekleri görülse de, Apple’ın birinci iPhone’u, dokunmatik ekranların benimsemesinde bir dönüm noktası oldu. Ve şirket, gelecekteki iPhone modelleri ve muhtemelen birinci katlanabilir iPhone’u ile işleri bir defa daha değiştirebilir.

İlk olarak Apple Insider tarafından tespit edildiği üzere Apple, fizikî düğmeye sahip olmayan, dokunmaya hassas katı hal düğmelerinin kullanımını amaçlayan yeni bir patent aldı.

Ekran ve Dokunmatik Sensör Yapılarına Sahip Elektronik Cihazlar” başlıklı patent, “kontrol devrelerinin, pillerin ve öteki bileşenlerin” bir iPhone kasasının “duvarları” içinde nasıl oturacağını detaylarıyla anlatıyor. Bu duvarlar “opak kısımlara ve şeffaf kısımlara sahip olabilir” diye devam eden dokümanda, “opak plastik, metal, fiber-kompozit materyaller ve öbür gereç katmanlarını içerebilir” yazıyor.

Daha evvel de iPhone 15’in dokunmatik güç ve ses düğmelerine sahip olabileceğine dair söylentiler duyulmuştu ve bu yeni Apple patenti, söylentileri destekliyor üzere gözüküyor.

Apple’ın potansiyel bir katlanabilir telefonu gösteren tahlili ise daha ilgi cazip olabilir. Apple, katlanabilen bir iPhone’un temel çizimlerinin yanı sıra, dokunmatik sensörlerin “gözle görülmeyecek kadar küçük ince metal hatlardan” oluşan “yan duvarlar” içine nasıl oturacağını da açıklıyor.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu