Blog

Avustralya’nın banknotunda Kral Charles olmayacak: Aborjinlere yer verilecek

Avustralya, yeni tasarlayacağı 5 dolarlık banknotlarda İngiltere 3. Charles’ın portresi yerine, bilhassa yerli Aborjin halkının tarihine ve kültürüne yer verileceğini açıkladı. Avustralya Merkez Bankası’ndan (RBA) yapılan açıklamada, yeni 5 dolarlık banknotun dizaynının yerli Avustralyalıların kültür ve tarihini temsil edeceği belirtildi.

AA’nın aktardığına nazaran, İngiltere’nin en uzun müddet tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül 2022’de vefatının akabinde yerine geçen oğlu Kral 3. Charles’ın portresinin kelam konusu banknotta olmayacağı bildirilen açıklamada, değişikliğin hükümet ile yapılan istişareler sonucunda yapıldığı kaydedildi. Yeni banknotun tasarlanıp basılmasının birkaç yıl süreceğine dikkat çekilen açıklamada, bu mühlet içerisinde mevcut 5 dolarlık banknotun da basılmaya devam edeceği ve kullanılacağı bilgisi paylaşıldı. BBC’ye konuşan RBA yetkilisi, şu anda öbür rastgele bir banknotun dizaynını değiştirme planı olmadığını söyledi.

Charles’ın portresi, her Avustralya banknot serisinde en az bir dizaynda yer alıyordu. Mevcut 5 dolarlık banknotta Kraliçe 2. Elizabeth’in portresi bulunuyor.

‘BİZ BİRİZ VE ÖZGÜRÜZ’

Kraliçe Elizabeth’in mevti, anayasal monarşi olan Avustralya’nın geleceği hakkında tartışmalara sebep olmuştu. Avustralya, eylül ayında Elizabeth’in vefatı akabinde tahta oturan Charles’ın portresinin 5 dolarlık banknotlarda Kraliçe’nin yerini otomatik olarak almayacağını bildirmişti.

Her ne kadar sembolik olsa da İngiliz hükümdarı Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık dışındaki öteki 12 İngiliz Milletler Topluluğu üyesinin de devlet lideri sayılıyor. Avustralyalılar, 1999’da yapılan referandumda İngiliz hükümdarının ülkenin devlet lideri olarak kalmasını desteklemişti. Avustralya geçen yıl ülkenin marşında geçen ‘biz genç ve özgürüz’ tabirini, yerli halkın da temsil edilmesi için de ‘biz biriz ve özgürüz’ olarak değiştirmişti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu