Blog

Avusturya’da Covid-19 önlemleri 30 Haziran’a kadar büsbütün kaldırılacak

Avusturya Sıhhat Bakanı Johannes Rauch, korona virüsü (Covid-19) salgını kapsamında alınan çeşitli önlem ve yürürlükteki uygulamaların, kademeli olarak 30 Haziran’a kadar büsbütün kaldırılacağını ve salgın öncesine dönüleceğini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Avusturya Sıhhat Bakanlığı tarafından hazırlanan Covid-19 önlemlerinin büsbütün kaldırılmasını içeren “normale dönüş hareket planı” bakanlar konseyi tarafından kabul edildi.

Sağlık Bakanı Rauch, beraberindeki heyetle düzenlediği basın toplantısında, virüse karşı halkın bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve ilaç, aşı üzere gerekli tıbbi gerecin yeterliliği sayesinde tüm tedbir ve uygulamaların kaldırılmasına yönelik adımların atılabilmesinin mümkün oluğunu tabir etti.

Oluşturulan hareket planıyla gelecek aylarda kriz durumundan olağana dönüşün sağlanacağını belirten Rauch, halihazırda sıhhat kurumlarında uygulanan maske zorunluluğunun 30 Nisan’da kaldırılacağını söyledi.

SALGIN İÇİN OLUŞTURULAN ÜNİTELER KAPATILACAK

Rauch, 30 Haziran’da Covid-19’un “bildirilmesi gereken hastalık” statüsünden çıkartılacağını, böylece hastalığa yakalanan bireylerin, karantina ve gibisi sınırlamalara da tabi tutulmayacağını aktardı.

Bu tarihten itibaren salgınla bağlantılı oluşturulan özel ünite ve yapıların feshedileceğini lisana getiren Rauch, federal seviyede alınan bu karara eyaletlerin de tabi olacağını, eyaletlerin farklı farklı uygulamalarda bulunamayacağını kelamlarına ekledi.

Halihazırda Viyana eyaleti dışında ülke genelinde sıhhat kurumlarında maske mecburiliği devam ediyor. Başkentte ise maske mecburiliği toplu taşıma ve sıhhat kurumlarında uygulanırken, hastanelere girişlerde negatif test sonucu ibraz edilmesi gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu