Blog

AYM’de başkanlık seçimi: Yargıtay’da evrak görmeden üyeliğe getirilen İrfan Fidan da adaylar ortasında

Anayasa Mahkemesi (AYM) Lideri Zühtü Arslan’ın vazife mühletinin 13 Şubat’ta dolması nedeniyle bugün başkanlık seçimi yapılacak.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine nazaran; ‘Arslan’ın tekrar aday olacağı’ belirtilirken yargı etraflarında, ‘AYM üyeliğine getirilişi tartışmalı olan İrfan Fidan’ın da adaylığı istikametinde dayanak ziyaretleri yaptığı’, birtakım üyelere de bu bahiste ‘Saray’dan telkinde bulunulduğu’ tezleri lisana getiriliyor. Fidan, 22 Ocak’ta, şimdi Yargıtay’da hiç evrak görmeden AYM üyesi olarak atanmıştı.

Üyelerden Basri Bağcı da ‘öne çıkan isimlerden biri’ olarak görülürken eski İçişleri Bakan Yardımcısı Saygıdeğer İnce’nin de ‘adaylık için ismi geçen isimlerden olduğu’ kaydediliyor.

AYM Genel Kurulu’nda bugün, lider ve üyeler ortasında bilinmeyen oylamayla yapılacak seçimde, 15 AYM üyesinin salt çoğunluğunun oyunu alan aday, 4 yıllığına başkanlık misyonunu üstlenecek. Hiçbir üyenin kâfi çoğunluğu sağlayamaması halinde seçimlere devam edilecek.

KRİTİK EVRAKLAR YENİ LİDERLE GÖRÜLECEK

AYM’de üyelerin misyona gelişleri açısından da kritik bir tablo bulunuyor. Halihazırda üyelerin 5’i eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 7’si Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3’ü ise Meclis tarafından seçilmiş durumda. Siyasi içerikli birçok kararda oy dağılımının 8’e 7 ya da 9’a 6 biçiminde olması da seçimin ‘bıçak sırtında’ olduğunu ortaya koyuyor. Başta HDP’ye yönelik kapatma davası olmak üzere birçok kritik belge ise AYM’nin önünde bekliyor. Kelam konusu belgeler, yeni liderle birlikte görüşülecek. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu