Blog

AYM’de İrfan Fidan tartışması: Şentop, Erdoğan’ı üç defa ziyaret etmiş

Gazeteci İsmail Saymaz, Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) bugün gerçekleşecek ve mevcut AYM Lideri Zühtü Arslan ile AYM üyesi İrfan Fidan’ın aday olduğu başkanlık seçimiyle ilgili muhtemel senaryoları ve Fidan’ın adaylığının yol açtığı tartışmaları yazdı. Fidan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “işaret etmesiyle” aday olduğunu söyleyen Saymaz, yargı etraflarında bu nedenle huzursuzluk olduğunu aktardı ve Fidan’ın seçilmesi durumunda AYM’nin “Beştepe Hukuk Bürosu” olacağını tabir etti.

‘CUMHURBAŞKANI’NIN DİLEĞİ BÖYLEYMİŞ’

Saymaz’ın Halk TV’deki yazısından ilgili kısım şöyle:

“Fidan’ın, Beştepe’nin işaretiyle üzerine aday olması AYM’deki yargıçları rahatsız etti. Yargı etraflarından tesirli bir isim şunları söylüyor:

‘Fidan’ın seçilmesi tartışma yaratacak. Mahkeme huzursuzluk yaşıyor. Aslında Fidan’ın Yargıtay’dan seçilmesine de reaksiyon vardı. Artık ‘Mahkemenin geleneğinin olması lazım, kıdemsizler aday olmamalı diye konuşuluyor. Olağanda, üyelerin ortalarında istişare yapması, ‘Şu arkadaşta mutabakata vardık’ diyerek, ülkeyi rahatlatmaları gerekirdi. Lakin Cumhurbaşkanı’nın dileği böyleymiş.’

Neden öyleymiş?

İddia o ki…

AYM’nin HDP Davası’nda Hazine yardımına bloke konmasına yediye karşı sekiz oyla, yani ucu ucuna “Evet” demesi Beştepe’yi telaşlandırdı. Yargı üyesine nazaran bu, “Mahkemenin gelecekte enteresan kararlar verebileceği tasasını doğurdu.”

Dolayısıyla Beştepe, ‘endişeleneceği’ kararların çıkmasın diye AYM’nin başında bir kayyum görmek istiyor.

ŞENTOP’TAN ERDOĞAN’A ÜÇ KERE ZİYARET

Fidan’ın adaylığı yüksek yargıda taşları yerinden oynattı. Sav o ki Hak-Yol diye de bilinen Nakşibendiliğin İskenderpaşa koluna yakın olan TBMM Lideri Mustafa Şentop, Erdoğan’a üç kere çıkarak, Arslan’la devam edilmesini istedi.

Erdoğan, bu teklifi reddetti.

Yüksek yargıda kilit pozisyondaki Hak-Yol’cuların Fidan’a karşı olduğu belirtiliyor. İktidara yakın çevreler Fidan’ın atanma münasebeti olarak, Hak-Yol aktifliğini kırmak olarak açıklıyor.

Erdoğan’ın bildik taktiği devreye giriyor.

FETÖ’yü tasfiye etmek için Hak-Yol…

Hak-Yol’u tasfiye için Fidan!

Bir tarikattan başkasına ve bir hukuksuzluktan ötekine savruluş!

FİDAN VE ARSLAN YARIŞIYOR

Bu ortada, kenara çekileceği düşünülen Zühtü Arslan, Fidan’ın harekete geçtiğini duyunca adaylığını ilan etti.

Artık iki ihtimal yük kazanıyor.

Bir: Fidan altı, Arslan beş oy alır. Dört üye ise reaksiyon için boş oy kullanır. Lider üye tam sayısının salt çoğunluğunu ile seçildiği için seçim tıkanabilir. Bu durunda, üçüncü bir adayda uzlaşılabilir. Böylelikle “Yüksek yargının bağımsızlığını koruduk” denilerek, Erdoğan’ın baskısı kırılır.

İki: Fidan kazanır.

Eğer ikinci ihtimal gerçekleşirse, ki ben o denli olacağını kestirim ediyorum; Fidan’ın bir mahkeme lideri değil, Cumhurbaşkanı’nın kayyumu; AYM’nin de mahkeme değil, Beştepe Hukuk Ofisi olduğu tescillenecektir.”

YAZININ TAMAMI

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu