Blog

Azerbaycan’dan İran’a kınama: Memleketler arası yükümlülüklere uymalı

Bakü, Tahran hükümetini milletlerarası yükümlülüklere uymaya ve Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne 27 Ocak’ta düzenlenen silahlı hücumun faillerini cezalandırmaya çağırdı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, İran’ın büyükelçilikte düzenlenen akının memleketler arası arenada kınanması için yürütülen uğraşları ‘engellediği’ savunuldu.

Saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak niteleyen bakanlık açıklamasında, silahlı hücumun kınanması için Bağlantısızlar Hareketi (NAM) ile Asya’da İşbirliği ve İtimat Artırıcı Tedbirler Konferansı’na (CICA) bildiri sunulduğu lakin Tahran hükümetinin kelam konusu bildiriye itiraz ettiği belirtildi. Açıklamada, “İran’ın bu provokatif adımını kınıyor ve milletlerarası yükümlülüklerine uyması gerektiğini belirtiyoruz” denildi.

Ne olmuştu?

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’nin dışındaki müdafaa noktasına, 27 Ocak’ta silahlı atak düzenlenmişti. Taarruz sonucu, Büyükelçiliğin Güvenlik Müdürü Orhan Askerov’un hayatını kaybettiği ve 2 kişinin ise yaralandığı duyuruldu.

Saldırının akabinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı terör hareketi formunda niteleyerek, “Bu terör aksiyonunun bir an evvel soruşturulmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik misyonlara terör saldırısı kabul edilemez” demişti.

Tahran Büyükelçiliği’nin işçisi ile aileleri, hücum sonrası tahliye edilerek Bakü’ye getirilmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, şu tabirleri kullanmıştı: “Cumhurbaşkanımız, güç bir karar da olsa Tahran Büyükelçiliğinin tahliye edilmesi kararını aldı. Rastgele bir ülkede büyükelçiliğin faaliyetini, diplomatik faaliyeti durdurmak sorumluluk gerektiren bir karardır. Lakin büyükelçilik çalışanımızın güvenliğinin sağlanması açısından İran’a ümidimiz ve itimadımız yoktur.”

Tahliyenin akabinde ise Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına İran’a gitmemeleri ikazında bulundu. Açıklamada, Azerbaycan vatandaşlarının zarurî olmadıkça İran’ı ziyaret etmemeleri, ziyaret edenlerin ise çok dikkatli olması tavsiye edildi. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu