Blog

Bahçeli’yi anlatan kitap hakkında verilen toplatma kararı kaldırıldı

Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin avukatı Hamit Kocabey’in müracaatıyla Sabahattin Önkibar’ın “Devlet Bahçeli ve Davacılar Hakkında Her Şey” kitabı hakkında toplatma kararı vermişti.

Gerçek Gündem’den Melisa Gülbaş’ın haberine nazaran; 2017 yılında Devlet Bahçeli’ye hakaret içerdiği gerekçesiyle yasaklanan kitabın toplatılmasına karşı Kırmızı Kedi Yayınevi Avukatı Celal Ülgen, toplatma kararının kaldırılması için itiraz etmiş, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi ise yapılan itirazı reddetmişti.

Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay kararının akabinde muharrir Sabahattin Önkibar’ın 2017 yılında toplatma kararı verilen Devlet Bahçeli ve Davacılar Hakkında Her Şey” isimli kitabı hakkındaki toplatma kararını kaldırdı.

‘KARAR YARGIDA YENİ BİR DEVİR Mİ BAŞLIYOR SORUSUNU AKILLARA GETİREBİLİR’

Celal Ülgen, altı yıl sonra verilen karardan ötürü memnun olduğunu belirterek, Yargıtay üzere bir yerde bu türlü bir karar verilmesinin son derece değerli olduğuna dikkat çekti:

“Türkiye’de bu kararın benzerlerinin çoğalması gerekir. Son derece olumlu ve çok hakikat noktalara basmış bir karar. Bu karar aslında Türkiye’de yargıda yeni bir periyot mi başlatıyor sorusunu akıllara getirebilir. Yargıtay üzere yüksek ve uzman yargıçların yer aldığı bir yerde bu türlü bir karar verilmesi bence tüm Türkiye’ye genellenmesi gerektiğini gösterir fakat karar yalnızca Yargıtay’da çıktı.”

‘YARGITAY ÖRNEK ALINABİLECEK BİR KARAR VERDİ’

Ülgen, kitabın Devlet Bahçeli’nin avukatının müracaatıyla 2017 yılında yasaklandığını söyleyerek, birebir yıl yargıya başvurulduğunu tabir etti. Yargıtay’ın tam 6 yıl sonra verdikleri müracaat dilekçelerindeki münasebetleri göstererek gerçek bir karar verdiğini belirten Ülgen, kitap toplatmanın fikir özgürlüğü ihlali olduğunu söyledi:

“Hamit Kocabey, Devlet Bahçeli’nin avukatıydı. Kocabey, daha sonra Bahçeli’nin teklifiyle Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’na seçildi. Hamit Kocabey’in müracaatıyla kitap Devlet Bahçeli’ye hakaret içeriyor diyerek kitap 2017 yılında yasaklanmıştı. 2017 yılında biz yargıya başvurduk. Ankara Asli Ceza Mahkemesi talebimizi reddetti ve Yargıtay’a gittik. Yargıtay tam 6 yıl sonra örnek alınabilecek ve bizim nerdeyse müracaat dilekçemizdeki münasebetleri göstererek çok hoş bir karar verdi. Ayrıyeten siyasetçi olan Bahçeli’nin daha çok hoşgörülü olması gerekir. Temel olarak kitap toplatmak niyet özgürlüğü kısıtlaması demektir.”

ÖNKİBAR AKINA UĞRAMIŞTI

Sabahattin Önkibar, kitap yayımlandıktan sonra Ankara’da meskeninin önünde akına uğramış ve hastaneye kaldırılmıştı. Önkibar, önünü kesen iki araçtan 3 kişinin kendisine yumruk attığını söyleyerek, “Kamera kayıtlarına baktım, üç kişi, iki otomobil var. Birinci otomobilin plakası 06 BCF 026… Ben 18.00’a kadar hiç dışarı çıkmadım, akşam bir iftar alışverişi için dışarı çıkayım dedim. Marketçi ve kuruyemiş bulunuyor işte, o ortada 20 tane esnaf var. Onlar yetişti, onlar kurtardı. Bu ortada ben hazırlıklıydım aslında. Geldiler, ben gardımı aldım. Onlar vurdu, ben vurdum, lakin onlar doğal 3 kişi, ben yere düştüm, tekmeleri salladılar. Bu esnada esnaf yetişti, benim hayatımı onlar kurtardı” tabirlerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu