Blog

Bakan Kirişci: Tarım ve ormanda kronikleşen problemlere düzenleme yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarım ve ormancılıkla ilgili yasal düzenleme yapılacağını belirterek, “Bu paketle yıllardır hasretini duyduğumuz pek çok hususa, tarım ve ormanın kronikleşen meselelerine ait torba kanun maddeleşmiş ve pek çok alanda düzenleme yapılmış olacaktır” dedi.

DHA’nın aktardığına nazaran; Kirişci, 2023-2027 periyodunu kapsayan ‘Türkiye Ziraî Kuraklıkla Uğraş Stratejisi ve Hareket Planı’nın tanıtımına katıldı. Kirişci, Türkiye’nin nüfusunun artmasıyla su gerilimi yaşayan ülke olduğunu söyleyerek “Mevcut suyu 85 milyona böldüğümüzde önümüzde çıkan sayı 1323 litre. Kişi başına düşen su potansiyeli bu. Nüfus ve endüstrileşmedeki süreci dikkate aldığımızda bugün için 1323 litreyle su gerilimi altındaki ülke kategorisinde olsak bile 2030 ve sonrası için 750 litreye düşeceğinden bu çerçevede artık su yoksulu ülke pozisyonuna gelmiş olunacak. Artık bu süreç yaşandıktan sonra tekrar o arzuladığımız yeterli günlere dönme imkanımız yok. Yapmamız gereken en kıymetli konu, bu süreci yavaşlatmak ve bu sürecin tesirlerini olabildiğince minimize etmektir” diye konuştu.

‘DOĞRUDAN EKİM DİREKT DİKİM UYGULAMASI YAYGINLAŞMADI’

Kuraklığın, kabul edilmesi gereken husus olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, “Kuraklığın minimize edilmesi, buna ait önlemlerin alınması, vakit kaybetmeden uygulamamız gereken birtakım önlemleri de gerektirmektedir. Hem kuru tarım için hem de sulu tarım için kesinlikle çalışmalar yapmış olmamız ve bu çalışmaları yaygınlaştırıyor olmamız gerekir. Bu çerçevede de direkt ekim direkt dikim uygulamasının ülkemizde yaygınlaşmamış olmasından ötürü üzüldüğümü belirtmek isterim. Bu bizim coğrafyamız için kıymetli bir husus, değerli bir başlık. Verimimiz düşmüş üzere gözükebilir lakin yararımız ve ekonomik manada bir maliyet hesabı yaptığınızda kazanımımız epey yüksektir” dedi.

‘YASALAŞIRSA HEPİMİZ ÇOK KEYİFLİ OLACAĞIZ’

Bakan Kirişci, tarım hususlarına ait kanun teklifinin, bu hafta Meclis’te ilgili komiteye ulaşacağını belirterek “Bu paketle yıllardır hasretini duyduğumuz pek çok bahse, tarım ve ormanın kronikleşen sıkıntılarına ait torba kanun maddeleşmiş ve pek çok alanda düzenleme yapılmış olacaktır. Planlama konusu su asıllı ve öbür birtakım kritik hususları dikkate alınarak yapılacak planlama bizim için çok çok kıymetli olacak. ‘Türkiye Yüzyılı’na giriş yaptığımız 2023’te inşallah seçimden evvel de torba kanun yasalaşırsa hepimiz çok memnun olacağız. Tüketici de üretici de çok memnun olacak” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu