İnternet

Biz şimdi 5G’yi görmesek de, diğerleri 6G için tarih vermeye başladı bile

Güney Kore, 2028’de birinci altıncı kuşak (6G) ağını devreye alacağını duyurdu. Ülke, K-Network 2030 planının bir modülü olarak bunu gerçekleştirecek.

Plana nazaran hükümet, lokal şirketleri Güney Kore’de 6G teknolojisinin gelişimi için ekipman, modül ve materyal üretmeye teşvik edecek. Bunu mümkün kılmak için Güney Kore, temel 6G teknolojileri üzerine bir araştırma ve geliştirme projesi için fizibilite çalışması yürütüyor. Projenin yaklaşık 482 milyon ABD Doları pahasında olduğu söyleniyor.

Ülkenin Bilim ve BİT Bakanlığı’na nazaran, Güney Kore bu eforları gelecekteki kablosuz frekansların erken hakimiyetini sağlamak emeliyle yürütüyor. Plan birebir vakitte ülkenin gelecekteki ağ altyapısı için global rekabetteki pozisyonunu muhafazasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

IP istihbarat şirketi IPlytics tarafından hazırlanan bir rapor, 4G teknolojisini geliştirmede çoğunlukla ABD ve Avrupa şirketlerinin hakimiyetinde olan Güney Koreli şirketlerin, 5G geliştirmede başı çektiğini söylüyor. Hatta Güney Kore, geçen yıl 5G patent sayısının %25,9’una sahipti. Ve artık 6G patent yarışında %30 ve üzerine çıkmayı hedefliyor.

Güney Kore’nin yanı sıra Hindistan da bu on yılın sonundan evvel 6G hizmetlerini başlatmayı hedefliyor.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu