Blog

Böbrek satma teşebbüsüne mahpus cezası

İstanbul’da böbreğini satmak istediği tez edilen 34 yaşındaki Emrah Z. ile böbrek hastası olan 65 yaşındaki Orhan T.’nin “organ ticareti yapmak ve aracılık kabahatine teşebbüs”ten yargılandığı davada karar çıktı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına sanıklar Emrah Z. ve Orhan T. avukatları ile katıldı.

AA’da yer alan habere göre, son savunmaların akabinde belgeyi karara bağlayan mahkeme, sanıkların “organ ve doku ticareti yapmak” kabahatinden beşer yıl mahpusla cezalandırılmasına hükmetti. Sanıkların hareketinin teşebbüs basamağında kaldığına ve yargılama sürecinde pişmanlık gösteren davranışlarda bulunduklarına kanaat getiren mahkeme, Emrah Z. ile Orhan T’nin “organ ticareti yapmak ve aracılık hatasına teşebbüs”ten birer yıl mahpusla cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme gerekçeli kararında, sanıkların savunmalarında suçlamayı reddedip olayın rızai bir durum olduğunu söylediğine yer vererek, sanıklardan Emrah Z’nin olaydan evvel iki kere ilan vererek böbreğini satmak istediğini, bu olayın yaşanması nedeniyle de sanık savunmalarına prestij edilmediği vurgulandı.

BAŞVURULARINDA ‘ETİK OLMAYAN BİR DURUM’ TESPİT EDİLMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, “ihbar eden” sıfatıyla yer almıştı.

Böbrek nakli ameliyatı olmak isteyen Orhan T. ile bağışçı adayı Emrah Z’nin “akrabalık dışı organ nakli” için 2019’da İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Vilayet Etik Komitesine başvurdukları anlatılan iddianamede, müracaatın kurul toplantısında değerlendirilip Emrah Z’nin verdiği telefon numarası araştırıldığında alıcı ile verici ortasında “etik olmayan bir durum” olduğunun tespit edildiği vurgulandı. İddianamede, yapılan araştırmada Emrah Z’nin, sıhhat heyetine verdiği telefon numarası ile “Acil. Böbreğimi satmak istiyorum” formunda birkaç sefer ilan verdiğinin belirlendiği bilgisi yer aldı.

‘NAKİL İÇİN PARA VERMEDİM’

Daha evvelki duruşmalarda savunma yapan Emrah Z, kelam konusu ilanları kendisinin vermediğini söylemişti. Sanık Orhan T. de “Böbrek hastasıyım. Şu an bile haftada 3 gün diyalize gidiyorum. Yakınlarımın böbrekleri bana uymadı. Oğlumun yanında çalışan öbür sanık Emrah Z, bana böbreğini vermeyi kabul etti. Karşılığında da rastgele bir para istemedi. Birlikte hastaneye müracaat ettik. Yasaya uygun değilmiş, böbrek nakli olmadı. Bu iş için Emrah’a para vermedim.” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu