Blog

Bolsanaro, ABD’de kalmak için turist vizesine başvurdu

Brezilya’nın eski devlet lideri Jair Bolsonaro, diplomatlara verilen A-1 vizesinin mühletinin dolmasının akabinde ABD’de kalmaya devam etmek için 6 aylık turist vizesine başvurdu. Destekçilerinin 8 Ocak’ta düzenlendiği Kongre baskının akabinde Bolsonaro hakkında, ‘hükümeti devirme teşebbüsü’ suçlamasıyla soruşturma yürütülüyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve Brezilya vatandaşlarıyla çalışan bir hukuk firması, Bolsonaro’nun 6 aylık turist vizesine başvurduğunu duyurdu. Bolsonaro’nun göçmenlik avukatı Felipe Alexandre, 30 Aralık 2022’den bu yana ABD’de olan eski devlet liderinin ülkede kalmaya devam etmek için vize başvurusu yaptığını doğruladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bolsonaro’nun ABD’deki vize durumuyla ilgili sorulara yorum yapmayı reddetti.

Ne olmuştu?

Lula’nın 1 Ocak’ta gerçekleşen yemin merasiminin akabinde, 8 Ocak’ta Bolsonaro destekçileri Kongre binasına baskın düzenleyerek, Luiz Inacio Lula da Silva’nın zafer elde ettiği seçimin iptalini talep etti. Bolsonaro’nun bu baskında bir rolü olup olmadığını bulmak için hakkında bir soruşturma açılmıştı. Brezilya’nin eski adalet bakanı Anderson Torres de, ayaklanmanın çıktığı vakitte ABD ziyaretindeydi ve ülkeye geri döndüğünde Kongre baskınında ‘ihmali olduğu’ gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

‘ABD, BİR OTORİTERE SIĞINAK SAĞLAMAMALI’

Brezilya’nın başşehrinde bu ay meydana gelen hücumun akabinde, ABD’li 41 Demokrat milletvekilinden oluşan bir küme, Lider Joe Biden’a Bolsonaro’nun vizesinin iptal edilmesini talep eden bir mektup gönderdi. Mektupta, “ABD, ona yahut demokratik kurumlara karşı bu cins şiddete ilham veren rastgele bir otoritere sığınak sağlamamalı” denildi. ABD’nin eski lideri Donald Trump ile yakınlığı ile bilinen Bolsonaro, eski dövüş sanatları atleti José Aldo’nun Florida’daki meskeninde kalıyor.

Bolsonaro daha evvel CNN Brasil’e ocak ayı sonuna kadar geri dönmeyi planladığını ve sıhhat nedenleriyle ayrılışını erkene almayı düşündüğünü söylemişti. Bolsonaro’nun senatör olan oğlu, bu hafta sonu düzenlenen bir aktiflikte gazetecilere, babasının Brezilya’ya ne vakit döneceğinden emin olmadığını söyledi. “Yarın olabilir, altı ay sonra olabilir, bir daha geri dönmeyebilir. Bilmiyorum. Rahatlıyor” diye belirtti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu