Sanayi

Borsa İstanbul’da iki halka arz şirketine daha önlem kararı getirildi

Borsa İstanbul, yatırımcının kendisini enflasyondan korunma aracı olarak görülmeye devam ederken; yeni halka arz edilen şirketlerin paylarında fiyat oynaklıkları sürüyor.

Borsa İstanbul, halka arzı yeni gerçekleşen ve daha evvel açığa satış ve kredili süreç yasağı getirdiği; EYG Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı ve A.Ş. ve Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye bu kere da brüt takas önlemi getirdi. Ayrıyeten, SAN-EL Mühendislik Elektrik Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları için de brüt takas uygulanması kararını aldı. Bu şirket paylarına alınan önlemler 27 Şubat tarihine kadar devam edecek.

EYG Gayrimenkul, 29 Aralık 2022 tarihinde 15,65 TL’den borsada süreç görmeye başladı. Birinci süreç günlerinde tavan fiyata yükselen pay, süreç gördüğü bir aylık süreçte evvel 25 TL’nin üzerini görürken, sonra 16,75 TL’ye kadar geri çekildi.

12 Ocak’ta borsada süreç görmeye başlayan Söke Un, 12 süreç gününde yaklaşık olarak yüzde 184 oranında bedel kazandı. Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama şöyle:

Sermaye Piyasası Şurası kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında EYGYO.E, SANEL.E ve SOKE.E hisselerinde 30/01/2023 tarihli süreçlerden (seans başından) 27/02/2023 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

İlgili hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında evvelki etaplarda tanımlanan önlemler de (açığa satış ve kredili süreç yasağı tedbiri) brüt takas önleminin uygulandığı müddet boyunca devam edecektir.

Brüt takas uygulaması nedir?

Brüt takas uygulaması, satın alınan varlıkların birebir gün içerisinde satılmasını engelleyen bir uygulamadır. Brüt takasa husus olan paylar en erken ‘bir’ (T+1) gün sonra satılabilir. Yani bahsi geçen paylarda tıpkı gün içerisinde alım-satım süreci yapmak mümkün değildir. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu