Sanayi

Brent petrol haftaya kıymet kaybıyla başladı

Brent petrol, bugün saat bugün yüzde 0,38 düşüşle 86,07 düzeyinden süreç görüyor.

ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) petrol ise %0,40 düşüşle 79,36 düzeyinden süreç görüyor. Global piyasalarda yatırımcılar, merkez bankalarının faiz kararlarına odaklandı.

Yatırımcılar, Fed’in çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını ve sonraki gün İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın yarım puanlık artışlar yapmasını bekliyor.

Vortexa APAC Tahlil Müdürü Serena Huang, petrol fiyatlarının haftaya geri çeklilerek başlamasıyla ilgili “yaklaşan Fed toplantısındaki potansiyel faiz artırım belirsizlikleri petrol fiyatlarının aşağı çekilmesine sebep oldu.” dedi.

Piyasa ayrıyeten, Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan AB yasağı ve G7 fiyat sınırlamasına karşın güçlü Rus arzı göstergelerinin baskı altında kaldığını fiyatladı. Bu sebeple her iki petrol göstergesi de geçen hafta son üç haftanın birinci haftalık kaybını yaşadı.

Merkez bankası toplantılarının yanı sıra, çarşamba günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefiklerin kilit bakanlarının bir ortaya geleceği toplantı da piyasaların yakından takip ettiği bir öbür gelişme olacak.

Analistler, çarşamba günü yapılacak OPEC+ panel toplantısında petrol üretim siyasetinde bir değişikliğe gidilmesinin pek mümkün görünmediğini lakin küçük bir kesinti ile sürpriz yaşanabileceğinin de göz arkası edilmemesi gerektiğini söylüyor.

PVM’den Stephen Brennock, “Yaklaşan OPEC toplantısı, bu hafta petrol fiyatlarında değerli dalgalanmalara taban hazırlıyor. Bununla birlikte, fiyatların 80 doların altına düşmesi pek muhtemel değil tersine 100 dolara yaklaşmak için uğraş edildiğini görüyoruz.” dedi.

Brent petrol, son olarak pazartesi günü erken saatlerde petrol üreticisi İran’da bir insansız hava aracı saldırısının akabinde Orta Doğu’da yaşanan gerginlikler nedeniyle yükselişe geçmişti.

8VantEdge Portföy Yöneticisi Stefano Grasso, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İran’da neler olduğu şimdi net olmasa da, oradaki rastgele bir karmaşanın ham petrol akışını bozma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

2023 yılının başında petrol fiyatları destekleyen bir öteki katalizör ise Çin’in talebindeki artış beklentileri olmuştu. Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının siyaset yapıcıları, hafta sonu talebi destekleyecek bir siyaset sürdüreceklerini yineledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu