Blog

Burkina Faso, Mali ile federasyon kurmak istiyor

Mali’ye ziyarette bulunan Burkina Faso Başbakanı Apollinaire Joachimson Kyelem de Tambela, Mali Başbakanı Choguel Maiga ve geçiş sürecinin Cumhurbaşkanı Assimi Goita ile görüştü. Tambela, görüşmeler sonrası basına yaptığı açıklamada, Mali ile karşılıklı inanca dayanan esnek bir federasyon kurabileceklerini söyledi.

AA’nın aktardığına göre Mali’nin büyükbaş hayvancılık, altın ve pamuk üretiminde önder olduğuna vurgu yapan Tambela, Burkina Faso’nun da tıpkı alanlarda üretim yaptığını ve 2 ülkenin güçlerini birleştirebileceğini kaydetti.

Tambela, evvelki kuşakların de bu türlü bir teşebbüsü olduğu fakat başarısızlıkla sonuçlandığını vurgulayarak, kendisi şimdi başbakanlık misyonuna gelmeden de bu fikir üzerine düşündüğünü belirtti. Her 2 ülkenin de tek başına kaldıkça risklere daha açık hale geldiğine işaret eden Tambela, birlikten kuvvet doğacağına vurgu yaptı.

Tambela, federasyon fikrinin geçiş hükümetleri devrinde hayata geçirebileceğini çünkü siyasetçilerle bu türlü bir şeyin çok güç olacağını söyledi.

Art arda 2 askeri darbe yaşayan her iki ülkede de idarede askerler bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu