Blog

Cemevi saldırganı davası: İsimli Tıp’tan rapor istendi

Ogün Akkaya

ANKARA – Muharrem Orucu’nun birinci günü olan 30 Temmuz’da Alevi kurumlarına yönelik eş vakitli 5 hücum gerçekleştiren bireylerin yargılandığı davanın birinci duruşması Sıhhiye’de bulunan Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Cumhuriyet Savcısı Rüstem Kocadağ’ın hazırladığı iddianamede saldırgan Ahmet Ozan Karaca, Çağdaş Can Bardakçı ve Baver Gül’ün ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘ibadethanelere ve mezarlıklara ziyan verme’, ve ‘inanç, fikir ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme‘ cürümlerinden cezalandırılması talep edildi.

Savcı, saldırgan Karaca’nın bu suçlamalara ek olarak ‘silahla kolay yaralama’ hatasından da cezalandırılmasını da istedi. Gül ve Bardakçı’nın 11 yıl dört aya kadar, Karaca’nın ise 12 yıl 10 aya kadar mahpusu istendi.

ALEVİ KURUMLARININ AVUKATLARI DAVANIN KÜÇÜK SALONDA GÖRÜLMESİNE REAKSİYON GÖSTERDİ

Duruşmada birinci olarak Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi avukatı Deniz Can Aydın kelam aldı. Aydın, “Bu dava üç şahsın isimli hadise sonucunda çeşitli yerlere saldırması değildir. Alevilerin ibadethanelerine saldırıdır” dedi. Duruşmanın büyük bir salonda yapılmasını talebini mahkemeye ilettiklerini belirten Aydın, “Sanıklara erişim fiilen ortadan kaldırılmak isteniyor” sözlerini kullandı.

Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi ismine kelam alan Avukat Ebru Akkal da duruşmanın görüldüğü salonun değiştirilmesini talep etti. Büyük salon talebinin mahkemeye iletildiğini fakat son anda değiştirildiğini söyleyen Akkal, “Alevi toplumunun tamamı davaya katılma hakkına sahiptir. Bu sıhhatsiz ortamda duruşma yapılamaz. ‘Mış gibi’ bir yargılama yapılmasını kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Avukatı Hüsniye Şimşek de duruşmanın küçük salonda yapılmasına reaksiyon gösterdi. Duruşmaya katılmak isteyen şahısların olduğunu fakat dışarı kaldıklarını söyleyen Şimşek, sanıkların mahkeme salonuna getirilmemesine dair ise “Etkili yargılama yapılacaksa sanıkları mahkeme huzuruna getirilmeli. Sanıkların Mimikleri ve beden lisanları görülmeli. Aleviler iç içe sıkıştırıldı. Bu bir cezalandırmadır, yargılama değil. İsimli makamlar bizi cezalandırıyor. Bunu kabul etmiyoruz.” dedi.

Davaya katılan Ankara Barosu Lideri Mustafa Köroğlu da büyük salon talebini yeniledi ve sanıkların salona getirilmesini istedi.

AVUKATLARIN BÜYÜK SALON TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, bir sonraki celsenin daha büyük bir salonda yapılmasına ve sanıkların SEGBİS ile hazır edilmesine karar verdi. Alevi kurumları avukatları davanın küçük salonda devam etmesine reaksiyon gösterdi. Duruşma kimlik tespitiyle devam etti. Tek tutuklu sanık Ahmet Ozan Karaca SEGBİS yoluyla duruşmada yer aldı. Alevi kurumları avukatları hakimeye “Cezai ehliyeti olmadığı argüman edilen bir sanığı görmeyecek misiniz? Hareketlerine, hallerine bakmayacak mısınız?” diye sordu.

Duruşmada kelam alan Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi Avukatı Deniz Can Aydın, “Bu akının gerisindeki gerçek iradenin ortaya çıkarılması için, maddi gerçeğin hukuk kurallarına uygun biçimde araştırılması gerekmektedir” dedi ve davaya bakan hakimin reddini talep etti.

SEGBİS yoluyla duruşmada yer alan tutuklu Ahmet Ozan Karaca, kendisine kelam verilmesi üzerine, “Ben tutuksuz kalmayı istiyorum. Tutuksuz yargılanmak istiyorum” diye konuştu.

‘SUÇLAMALARIN HİÇBİRİ TUTUKLAMAYI MECBURÎ KILAN KATALOG KABAHATLERDEN BİRİ DEĞİL’

Ahmet Ozan Karaca’nın avukatı Yusuf Ziya Ünsal, Karaca için verilen sıhhat raporunun açık ve net olduğunu belirterek Karaca’nın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Karaca’nın kaçma kuşkusu olmadığını belirten Ünsal, “Cezai ehliyeti olmadığı tarafında uzman görüşü verilmiş kişinin yargılanmasına devam edilemez. Savunması alınmalı ve tahliye edilmeli. İsimli önlem zaruridir. Bu kişiyi tutuklu olarak tutamayız. Tahliye edilmeli. Suçlamaların hiçbiri tutuklamayı zarurî kılan katalog hatalardan biri değil” dedi.

‘SANIK TAHMİNEN DE HASİP KAPLAN VE FERHAT ENCÜ’YE SUİKAST DÜZENLEYECEKTİ’

Alevi kurumları temsilen konuşan avukat Coşkun Özgür Püroğlu, cemevi saldırganı Karaca’nın cebir ve şiddet kullandığını ve Alevi toplumunu maksat aldığını söyledi. Karaca’nın TCK 309. hususundaki ‘anayasayı ihlal hatası’ndan yargılanması gerektiğini belirten Püroğlu, sanık Karaca’nın telefonunda tabanca fotoğrafı çıktığını, sanığın ayrıyeten eski HDP Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Ferhat Encü hakkında araştırmalar da yaptığını söyledi. Sanık Karaca’nın sözünde Hasip Kaplan ve Ferhat Encü ile savaşmak istediğini söylediğini hatırlatan Piroğlu kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu durum sanık Karaca’nın Kürtleri de maksat aldığını ortaya koymaktadır. Maksadında hem aleviler hem Kürtler vardır. Bu atağın gerisinde karanlık güçlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu güçler ortaya çıkarılmıştır. Alevilere ve Kürtlere yapılan bütün hücumların üstü kapatılmaktadır. Sanık tahminen de Hasip Kaplan’a yahut Ferhat Encü’ye suikast düzenleyecekti. Bir sonraki duruşmada Kaplan ve Encü’nün de şahit olarak dinlenmesini talep ediyorum. Sanık Karaca’ya verilen rapor tıp fakültesinden ya da isimli tıp kurumundan alınmamıştır. Bu rapor şüphelidir. Tahliye edilmesi hukuksal olarak ve vicdani olarak haksız bir karar olacaktır.”

‘BU KİŞİ AKILLI BİR KİŞİ’

Duruşma mağdurların kimlik tespitiyle devam etti. Şahı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında yaralanan Hüseyin Kılıç şikayet talebinden vazgeçtiğini söyledi. Bir diğer mağdur Kazım Erbektaş “Akli istikrarı yerinde olmayan kişi gayesi bulamaz. Direkt cemevine hücum yapamaz” dedi. Türkmen Alevi Derneği Lideri ise “Bizim sekreterimizin kalbine bıçak saplayarak öldürmeye çalışıyor. Öbür cemevlerine gidip taarruz yapıyor. Serinkanlı bir halde çıkıyor ve üç kuruma daha taarruz yapıyor. Bu kişi akıllı bir kişi” diye konuştu.

‘İNTERNETTE YAZILANLARI ANLATARAK BU RAPORU ALIYOR’

Alevi Bektaşi Kuruluşları Birliği Federasyonu avukatı Serhat Ergün tutuklu Karaca’ya akli istikrarı yerinde değil kararı verilmesine reaksiyon gösterdi. Karaca’ya uygulanan testin yanıtlarının internette olduğunu söyleyen Ergün, “Rapor alınmadan evvel hiçbir rahatsızlığı yok. İnternette yazılanları anlatarak bu raporu alıyor. Tutukluluk hali devam etmeli” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği avukatı Ayça Çağlar ise ‘aklı istikrarı yerinde değil’ raporunun kent hastanesinden değil, İsimli Tıp Kurumu’ndan ya da üniversite hastanesinden alınması gerektiğini söyledi ve “Hiç kimse tek başına serinkanlı bir formda bu türlü bir hareket gerçekleştiremez” diye konuştu.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 27 ŞUBAT’A GÖRÜLECEK

Ahmet Ozan Karaca’nın avukatı Yusuf Ziya Ünsal, “İfademizi vermeye hazırız. Bugün bu söz alınmazsa, bugünden sonra tabir vermeyeceğiz. Akıl rahatsızlığı olsa bile sanığın sözü alınmalıdır” dedi. Duruşma savcısı tutukluluk haline karar vererek, sanık Karaca için İsimli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını istedi.

Mahkeme, Karaca’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Karaca, akli istikrarının durumuna ait yeni rapor alınması için İsimli Tıp Kurumu’na sevk edilecek. Davanın bir sonraki duruşması 27 Şubat günü saat 10.00 tarihinde görülecek.

Dava sonrası Ankara Adliyesi’nin önünde basın açıklaması yapılmasına müsaade verilmedi.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu