Blog

Cezaevinde elektrik faturasına mesken tarifesi

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Unsurlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle birlikte mahkumların aydınlatma masrafları dışında ödedikleri elektrik faturalarını ‘ticarethane’ statüsünden ‘mesken’ statüsüne çevrildi. Böylelikle mahkumlar, faturalarını daha düşük bedellerle ödeyebilecek.

Yapılan düzenleme ile “Mutfak teşkilatı bulunmayan ceza infaz kurumlarında, yemek yapılabilecek rastgele bir yerin olmaması durumunda, mahkumların kaldıkları koğuş, oda ve eklentilerinde, yönetim tarafından verilen ve yemek yapmada kullanılacak her türlü besin unsuru ve materyalinin yeteri kadar bulundurulmasına” müsaade verilecek.

Düzenlemede, kurumun ‘fiziki imkânları müsait olduğu takdirde’, oda ve koğuşlarda elektrikli ocak bulundurulmasına müsaade edilebileceği üzere; ortadaki kontağın standartlara uygun olması ve güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması şartıyla tüpün koğuş yahut oda dışında, ocağın ise koğuş yahut odada bulundurulması suretiyle tüplü yahut gazlı ocaklara da müsaade verilebilecek. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu