Blog

CHP’li Tanal: Hakim kapıdan katibe seslenip kararını düzeltti

Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan protestolar kapsamında kayyım rektör Naci İnci’nin makam aracının üstüne çıktıkları savıyla yargılanan 14 öğrencinin tamamı mahpus cezasına çarptırıldı. Davayı izleyen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Hakim birinci evvel, ‘Herkese 6 yıl ceza’ dedikten sonra kürsüden indi, sonra kapıdan da ayrıldı. Bir daha geldi kapıya, ‘Katibe sesleniyorum. O 6 yıl değil, 6 ay olacak’ dedi” tabirlerini kullandı. Tanal, hakimin ‘sinirli’ olduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamaları münasebetiyle başlatılan protestolar kapsamında kayyım rektör Naci İnci’nin makam aracının üstüne çıktıkları argümanıyla 90 gün tutuklu kalan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de bulunduğu 14 öğrencinin İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, bugün karar çıktı. Öğrencilerden 12’si hakkında birer yıl, Eftelya Koyuncu hakkında 2 yıl 2 ay, Ersin Berke Gök hakkında ise 2 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. Duruşma sonrasında adliye önünde toplanan avukatlar milletvekilleri ve öğrencilerin aileleri basın açıklaması yaptı.

‘DURUŞMANIN YAPILDIĞI SALONDAN ÇIKARKEN, YÜRÜRKEN VERDİ BU KARARI’

ANKA’nın haberine nazaran öğrencilerden kimilerinin avukatlığını üstlenen Burçin Şahan, adliye önündeki basın açıklamasında şunları söyledi:

“Açıkçası şu anda karar ne biz de tam olarak bilmiyoruz. Zira; hâkim evvel taleplerimizi büsbütün reddetti. ‘Bunun bir karar duruşması olamayacağını, Naci İnci ve özel güvenlik vazifelileri salona getirilmeden bu halde karar veremeyeceğini söylediğimiz halde, biz evvel salondan atmaya çalıştı, seyircileri çıkarttı. Bu şartlarda savunma yapmak istemediğimiz halde, kendine karar vererek cebinden çıkarttığı bir kararla bugün öğrencilerden kimilerine cezalar verdi. Duyduğumuz kadarıyla özetleyebilirim. Hakikat söyleyemiyor olabilirim. Dediğim üzere kararı görmedik ve duymadık. Kendisi de duruşmanın yapıldığı salondan çıkarken, yürürken verdi bu kararı. 1 yıl 6 ay Berke’ye kamu aracına ziyan vermekten, bir öğrenciye 1 yıl 2 ay kamu görevlisine hakaretten, öbür öğrencilere de 6’şar ay kamu görevlisine direnmekten ceza verildi. Rastgele bir biçimde biz bu duruşmada savunma yapma bahtını bulamadık. Bu halde cebinden çıkarttığı kararla bizim savunma yapmayacağımızı söyleyerek, bizim aksi beyanımız olsa da bu biçimde verilmiş iki tane öğrencinin bir tutuklu yargılandığı bir belgede, 1-1,5 yıldır süren davada, bu formda bir sahneleme diyeyim artık ne diyeceğimiz biz de tam olarak bilmiyoruz.”

TANAL: HAKİM EVVEL ‘6 YIL’ DEDİ, SONRA KATİBE SESLENEREK, ‘6 YIL DEĞİL, 6 AY OLACAK’ DEDİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise duruşma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın yargıç, bir sefer Mecelle’nin 1792’inci hususunda der ki ‘Hakim duruşmaya çıkarken, kürsüdeyken, duruşma salonundan ayrılırken öfkeli, sonlu olmamalı.’ Şayet öfkeyle, sonla duruşmayı yapacaksanız, duruşmaya orta vermeli. Zira; öfkeyle ve hudutlu bir vaziyette yapacağınız tüm duruşmalar, tüm yargılamalar adalete ziyan verir. Adalete vereceğiniz en ufak bir ziyanla topluma ziyan vermiş olursunuz. Hukuk güvenliğini yok etmiş olursunuz. Yani aslında bugünkü gördüğümüz görüntüde sayın Yargıç öfkeli, sonlu bir vaziyette yargılamaya başladı. Ve o öfkeli ve hudutlu yapılan yargılama, o davranışları harekete de dönüştü. Birinci evvel, yani son kısımda ‘Herkese 6 yıl ceza’ dedikten sonra kürsüden indi, sonra kapıdan da ayrıldı. Bir daha geldi kapıya, şöyle seslenerek, ‘Katibe sesleniyorum. O 6 yıl değil, 6 ay olacak’ formunda orada kamuoyunun önünde herkese seslendi. Bu türlü yargıçlık olmaz arkadaşlar.

‘BU DÜŞMAN CEZA HUKUKUNUN BİTMESİNE 100 GÜN KALDI’

Asgari hukuk kuralları neyse, Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki kurallar neyse onu istiyoruz. Pahalı avukat arkadaşlarımız yargıcı reddettikten sonra o yargıcın Ceza Muhakemesi Kanunu kararları uyarınca orada tüm süreçleri durdurur, hiçbir süreç yapamaz. Onunla ilgili bir üst mahkemeye gönderir. Hakimin reddiyle ilgili karar verir. Karardan sonra çıkıp efendim savunmayla ilgili o kısma geçer. Bunların hiçbirisi bu yargılamada olmadı. Bu bir keyfilikti. Bu düşman ceza hukukunun bitmesine inşallah 100 gün kaldı. Düşman ceza hukuku bu ülkede bitmezse bu ülkede ne adalet olur ne huzur olur ne rahmet olur ne memnunluk olur.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu