Blog

Çocuğu istismar davası görüldü: ‘Tanıklara baskı yapılıyor’

İZMİR – İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Ovakent Mahallesi’nde yaşayan yüzde 50 zihinsel engelli Ş.M. isimli erkek çocuğun, 10 yıl boyunca tıpkı mahalledeki sekiz kişinin sistematik cinsel istismarına maruz kaldığı ortaya çıktı. Olayla ilgili açılan davada, belgeye giren hastane raporları da istismarı belgeledi.

Gizlilik kararı bulunmamasına karşın ‘basına kapalı’ olarak lanse edilen davanın, üçüncü duruşmasının ayrıntıları ortaya çıktı. 25 Ocak günü Ödemiş Adliyesi 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada şahitler, istismarla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Çocuğun vasisi Z.V. ve çocuğun avukatları, şahitlerin baskı altında tabir verdiklerini lisana getirdi.

Duruşma sonunda mahkeme, sanıklar hakkında tutuklama kararı vermezken, isimli denetim önlemlerinin de kaldırılmasına karar verdi.

‘TANIKLARA PARA TEKLİF EDİLDİ’

Duruşma salonunda sanıkların bir kısmı ile avukatları hazır bulundu. Çocuğun avukatları ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşmaya katılırken, Trabzon Barosu Engelli Hakları Kurulu ve İzmir Barosu avukatları da davaya katılma talebinde bulundu. Duruşmada, çocuğun avukatı Elif Büşra Berber’in bir sanık yakını tarafından tehdit edildiği ve yaşanan tehdit olayına ait şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Berber’in şikayet dilekçesi de evraka girdi.

Duruşmada dinlenen şahitler, 17 Ekim 2022 yılında görülen bir evvelki celsede dinlenen şahitlerin tersine istismara dair bir duyumlarının ve bilgilerinin olmadığını beyan etti. Çocuğun vasisi Z.V. ise tabirinde, şahitlerin korkarak beyanda bulunduklarını söyledi. Şahitlere sanıklar tarafından rüşvet teklif edildiğini ve baskı yapıldığını lisana getiren Z.V., “Tanıklar korkarak beyanda bulundular. H.Ç. mağdur olduğunu beyan etmiş ise de olay kapsamında tanıklık yapan şahidimize 50 bin TL para teklif etmişlerdir” dedi. Z.V., sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

BAKANLIK AVUKATI TUTUKLAMA TALEP ETTİ

Çocuğun avukatları ise Adnan Menderes Üniversitesi tarafından tanzim edilen muayene raporunda, istismarın tespit edildiğini hatırlattı. Şahitlere baskı yapıldığını lisana getiren avukatlar, “Tanıklar, yargılama kademesinde görmüş oldukları baskı ve tehditlerden ötürü olayı anlatamamaktadırlar” dedi. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı da sanıkların tutuklu olarak yargılanmalarını talep etti.

Beyanların akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti ise sanıkların tutuklu yargılanması talebini reddetti. Öte yandan sanıkların bir kısmına karakola imza atmak suretiyle uygulanan isimli denetim önlemlerinin de kaldırılmasına karar veren mahkeme, Trabzon Barosu ve İzmir Barosu’nun katılma taleplerini de reddetti. Dava, 22 Şubat tarihine ertelendi.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu