Blog

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 1710 bina yıkıldı

Maraş merkezli 7.4’lük sarsıntıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sarsıntı bölgesinde toplam 284 can kaybının yaşandığını, 2 bin 323 kişinin yaralandığını, 1712 binanın yıkıldığını açıkladı.

Hatay Havalimanı’nın uçuşlara büsbütün kapatılırken, Maraş Antep havalimanlarının ise sivil uçuşlara kapatıldığını kaydetti.

Oktay, “Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş vilayetleri ile Pazarcık, Narlı, Besni, Nurdağı, Gölbaşı, İslahiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine doğalgaz akışı durdurulmuştur” bilgisini verdi.

“Cumhurbaşkanımız Ankara’ya intikal etmek üzere” diyen Oktay, “Maraş’a bakanlarımızdan Süleyman Soylu’yu gönderdik. Hatay’da Vahit Kirişçi, Hulusi Akar, Fahrettin Koca; Osmaniye’de Muharrem Kasapoğlu; Adıyaman’da Adil Karaismailoğlu; Diyarbakır’da Bekir Bozdağ; Şanlıurfa’da Nureddin Nebati; Antep ve Kilis’te Murat Kurum, Adana’da Derya Yanık ve Fatih Dönmez; Malatya’da Mehmet Nuri Ersoy ve Mahmut Özer görevlendirilmiş durumdalar” dedi.

Oktay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SAYILARIN ARTACAĞINI KESTİRİM EDİYORUZ: Birinci etapta vefat, yaralı ve yıkılan binalarla ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz an prestijiyle Bu sayıların artacağını kestirim ediyoruz ne yazık ki, Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Maraş’ta an prestijiyle 200 yaralı, yıkılan bina olarak da 300. Farklı açıklamalara buradan yapılmayan hiçbir açıklamaya itimat edilmemesiyle alakalı tüm medya ve basın kuruluşlarımızı bilhassa bilgi kirliliğine sebep olmama ismine da açıklama yapmamaya buradan davet ediyorum.

284 CAN KAYI 2 BİN 323 YARALI: Hatay’da 4 can kaybı, 7 yaralı ve 200 yıkılan binamız var. Osmaniye’de 20 kaybımız var, 200 yaralımız ve 83 yıkılan binamız var. Adıyaman’da 13 kaybımız var, 22 yaralımız var, 100 yıkılan binamız var. Diyarbakır’da 14 kaybımız, 226 yaralımız ve 20 yıkılan binamız var. Urfa 18 kaybımız, 200 yaralımız ve 60 yıkılan binamız var. Antep’te 80 kaybımız var, 600 yaralımız ve 581 yıkılan binamız var. Kilis’te 8 kaybımız, 200 yaralımız ve 50 yıkılan binamız mevcut. Adana’da 10 kaybımız, 118 yaralımız ve 16 yıkılan binamız var. Malatya’da da 47 kaybımız, 550 yaralımız ve 300 yıkılan binamız var. Toplam an itibariyle 284 can kaybımız, 2 bin 323 yaralımız ve bin 710 binamız var yıkılan.

AFAD’IN 2 BİN 588 ARAMA KURTARMA TAKIMI VAR; ŞU ANDA DIŞARIDAN 917’Sİ FİİLEN ULAŞMIŞ: Burada arama kurtarma takımları birinci andan itibaren olaya müdahil oldular. Vilayetlerimizde bulunan arama kurtarma grupları anında müdahil oldular, zelzeleden etkilenmeyenler. Dışarıdan da AFAD’ın 2 bin 588 arama kurtarma takımı var. Bunların şu anda dışarıdan 917’si fiilen ulaşmış durumda zelzele bölgelerine. Yereldekilerle birlikte şu anda fiilen bin 157’si arama kurtarma çalışmalarını devam ettiriyor.

İSKENDERUN’DAKİ HASTANEMİZDE BİR YIKIM KELAM KONUSU: Ne yazık ki hastanelerimiz ile alakalı İskenderun’da, eski bir bina idi. Yeni binalarımızda hamdolsun hepsi sağlam. Hiçbir şey yok ve hizmet veriyor. İskenderun’daki hastanemizde bir yıkım kelam konusu. Burası eski bir binaydı. Burada çalışan ve hastalarımızla alakalı şu anda çalışmalar devam ediyor. Adıyaman’da yeniden Gölbaşı hastanemizde ağır hasar var. Orada da hastalar büsbütün taburcu edilmiş durumda. Orada rastgele bir ıstırabımız olmayacak inşallah.

5’TEN BÜYÜK 8 ARTÇI SARSINTIMIZ VAR: Artçı zelzele konusunda da an prestijiyle 78 artçı zelzele kelam konusu. Bunların en büyüğü 6,6. 6’dan büyük 3 artçı zelzele. 5’ten büyük 8 artçı sarsıntımız var. Buradan bölgedeki 10 vilayetimizdeki vatandaşlarımıza ısrarla şunu hatırlatmak istiyorum; artçı zelzeleler asıl büyük sarsıntılardan sonra tehlikeli olanlardır. Zira binalar hasar görmüş ve şimdi yıkılmamışsa küçük ölçekli artçı sarsıntının binayı yıkma riski çok yüksektir. Bizim hasar tespit çalışma kümemiz Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarda bu binalarımız büsbütün ilgili mühendislerimizle tek tek denetim edilecektir.

FATURA, BORÇ VE GİBİSİ NEDENLERLE SINIRLARI KAPATILMIŞ OLAN VATANDAŞLARIMIZIN SINIRLARI AÇILMIŞTIR: Haberleşmeyle ilgili birinci etapta kimi zahmetler olabiliyor. Muhtaçlık olmadığı, yalnızca bağlantı boyutunda telefonları kullanmakta yarar var. Uzun görüşmelerin olmaması yahut internet bazlı görüşmelerin olması baz istasyonlarını rahatlatacaktır. Haberleşmede önemli bir sorun yaşamıyoruz. Devrem bölgelerine 102 adet taşınabilir baz istasyonumuz fiilen bölgeye gönderilmiştir. 2 acil irtibat aracı, 504 adet de jeneratör ile 175 işçi haberleşme ile alakalı bölgeye sevk edilmiştir. Haberleşme hizmetlerine acil muhtaçlığı olabilecek vatandaşlarımızın için fatura, borç ve gibisi nedenlerle sınırları kapatılmış olanların da tüm ilgili operatörlerle görüşülmüş ve bu vatandaşlarımızın tamamının çizgileri açılmıştır. TURKSAT da yeteri kadar uydu istasyonunu bölgeye sevk etmiştir.

DOĞAL GAZ SINIRINDA HASAR: Maraş- Antep Doğalgaz İletim Hattı’nda oluşan hasar sonucunda Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş vilayetleriyle Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı, İslâhiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine doğal gaz akışı durdurulmuştur. Bununla ilgili çok süratli bir biçimde Bakanlığımız tamir çalışmalarına başlamak üzeredir. Kilis ili doğalgaz çizgisi hasardan etkilenmiş durumda, fakat sınırın içerisindeki gazdan besleme devam etmektedir. Yetecek ölçüde çizginin içerisinde gaz bulunmaktadır. Doğal gaz dağıtım şirketleriyle gerekli uyum kurulmuştur. Hastane, fırın ve gibisi kritik tesislere sıkılaştırılmış bu doğalgazların tedarik edilmesi suretiyle bu gaz arzı sağlanmaya devam edilmektedir. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu