Blog

DEVA Partisi: Sadullah Ergin’in kardeşleri Hatay’da enkaz altında

ANKARA – Türkiye’yi derinden etkileyen sarsıntıların akabinde partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunan DEVA Sözcüsü İdris Şahin, “Bu tıp afet vakitleri; kamu görevlilerinden sivil topluma, siyasetçisinden medyasına kadar herkesin uyum içerisinde, akıl ve vicdanla hareket etmesi gereken zamanlardır” diye konuştu. Birlik, beraberlik ve dayanışma iletisi veren Şahin hükümete afet idaresine ait yedi teklifte bulundu.

‘ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILMALI’

Şahin, DEVA Partisi’nin tekliflerini şöyle sıraladı:

“Yaşanan zelzelenin büyüklüğü göz önüne alındığında tüm vilayetlerdeki resmi ve istekli arama kurtarma grupları, askeri birlikler hızla bölgeye ulaştırılarak arama kurtarma çalışmaları hızlandırılmalıdır. Zelzele bölgesinden diğer bir bölgeye intikal etmek isteyenler için gerekli takviye ve kolaylık sağlanmalı, tahliye sürecinde bayan, çocuk ve yaşlı vatandaşlarımıza öncelik tanınmalıdır.

‘SEYYAR MUTFAK, TUVALET, HASTANE VE FIRINLAR KURULMALI’

Seyyar mutfak, seyyar tuvalet, seyyar hastane ve seyyar fırınlar kurulmalı, ayakta kalan fırın ve lokantalar devlet dayanağıyla tam kapasite vatandaşımızın hizmetine sunulmalıdır. Etkilenen vilayet ve ilçelere kış çadırları ve prefabrik kamplar kurulmalıdır. Küçük yerleşim yerlerinde konteyner üzere süreksiz yerleşim yerleri tesis edilmelidir.

‘BU BASAMAKTA ACİL YARDIMLAR KABUL EDİLMELİ’

Ülkemizin dört bir yanından sarsıntı bölgelerine yardımlar yapılırken, bu kademede yalnızca battaniye, su, süt, mama, çocuk bezi, hijyen materyali ile besin üzere acil yardımlar kabul edilmelidir. Ruhsal dayanak için istekli grupların bölgeye intikal etmesi için uyum sağlanmalıdır.”

HATAY’DA SADULLAH ERGİN’İN KARDEŞLERİ ENKAZ ALTINDA, KURTARMA ÇALIŞMALARI YAPILAMIYOR

Şahin ayrıyeten eski Adalet Bakanı ve DEVA Partisi Teşkilat İşleri Lideri Sadullah Ergin’in Hatay’daki tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu açıkladı. Ergin’le telefon görüşmesi yaptıklarını söyleyen Şahin, Hatay’daki duruma ait şu bilgileri verdi: “Kendisi sabahın birinci saatlerinde memleketi Hatay’a ulaşmak için Ankara’dan yola çıktı fakat Hatay’a akşam geç saatlerde varabildi. Telefon görüşmemizde Hatay’ın büyük bir yıkıma maruz kaldığını bizlere iletti. Bilhassa arama kurtarma grupları açısından da büyük bir yıkım içinde olduğumuzu öğrenmiş olduk. Tekrar EPDK’nın açıklamasına karşın bölgede akaryakıt temininde büyük bir sorun olduğunu öğrendik. Sadullah Beyefendi tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu ama onların kurtarılması için gerekli arama, kurtarma çalışmalarının ne yazık ki yapılamadığını bizlerle üzülerek paylaştı. Onun çaresizliğini şahsen hissettik.” (DUVAR)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu