Blog

Diyarbakır Kent Platformu: Nahit Eren’e yönelik tehdide sessiz kalmayacağız

DİYARBAKIR – Diyarbakır Kent Muhafaza ve Dayanışma Platformu üyeleri, Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren ve ailesine yönelik toplumsal medya üzerinden yapılan vefat tehditlerine reaksiyon gösterdi.

Baro hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Lider Mehmet Kaya, Amed Tabip Odası, KESK ve bağlı sendikalar, baro avukatları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller Sol Parti’nin de bulunduğu kurumlar katıldı

‘HEDEF GÖSTEREN BİR ÇALIŞMA VAR’

DTSO Lideri Mehmet Kaya, Eren’in tehdit edilmesiyle ilgili olarak, “Bildiğiniz üzere son devirlerde bilhassa Diyarbakır’da sivil toplum örgütlerimize yönelik kimi basın organlarında ve toplumsal medya mecralarında gaye gösterici birtakım yazılar çıkıyor. Bunların tesadüf olmadığına ve geçmiş vakitlerin bir başlangıç senaryosu olduğunu tabir etmek isteriz. Son periyotta Baro Liderimize ve ailesini toplumsal medyada maksat gösteren bir çalışma var, bunu herkes görüyor. Geçmiş günlerde kurduğumuz, içinde emek ve hak örgütlerinin olduğu kent platformu, son yaşanılanlara ait ortak bir metin kaleme aldık” diye konuştu.

‘VERİLEN İLETİNİN FARKINDAYIZ’

Platform ismine ortak basın metnini ise Doğu ve Güneydoğu İş Bayanları Derneği (DOGÜNKAD) İdare Heyeti Lideri Rojda Yılmaz okudu. Yaklaşan seçimlere dikkat çeken Yılmaz, “Toplum olarak, çağdaş, çağdaş ve hukuk devletlerinde olması gereken demokrasi şölenini arzuluyorken maalesef geçmişte sıkça denenmiş olan gerginlik ve provokatif teşebbüslerin işaretlerine bugünlerde de tanıklık ediyoruz” dedi.
Diyarbakır Barosu’nu kentin kıymetli dinamiği ve sivil gücü olarak tanıtan Yılmaz, baronun insan hakları, adalet ve hukuk gayretiyle ulusal ve milletlerarası hukuk topluluğunda da saygın bir yere sahip olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Diyarbakır Barosu’nun kıymetli lideri ve aile bireyleri şahsî dataları ve fotoğrafları paylaşılmak suretiyle toplumsal medyada tehdit edilmiş ve muhakkak çevrelere gaye gösterilmiştir. Böylesi kıymetli bir süreçte kelam konusu tehditlerin yapıldığı hesaplarda, 1990’lı yılların karanlığına sebep, paramiliter yapılar ile bu yapıları kuran şahısların isim ve sembollerinin kullanılarak, kentimize verilen iletinin farkındayız” diye konuştu.
Rojda Yılmaz, şunları söyledi: “5 Haziran 2015 tarihinde İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen bombalı atak hala bu kentin hafızalarında tazeliğini koruyorken, 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Baro Liderimiz Avukat Tahir Elçi’nin yarası daha kapanmamışken, Nahit Eren ve aile bireylerine yönelik bu tehditlere olağan ki sessiz kalmayacağız.”

‘GEREKEN ÖNLEMLER ALINSIN’

Yetkilileri suça karşı vazifeye davet eden Yılmaz, “Herkesin bildiği üzere toplumsal medya platformlarında yapılan en küçük tenkide bile tahammül edemeyen ve bu bireylerin tespiti için teknolojinin tüm imkanlarını kullandırtanların bu tehditler karşısında sessiz kalmasını kabul etmiyor ve sorumluluklarını yerine getirirken birebir itinası göstermeye davet ediyoruz. Bu tehditler karşısında suskunluğun ve yargının cezasızlık pratiğinin de birilerini cesaretlendirdiğini çok uygun bilmekteyiz. Kaynağı ve adresi muhakkak olmayan bu şahısların Diyarbakır kenti ve halkı üzerinden ülkeyi ve tüm toplumu dizayn etme gayesi taşıdığı telaşı içerisindeyiz. Kent müdafaa ve dayanışma platformu bileşenlerinden olan baromuzun lideri ve ailesine yönelik tehditleri kınıyor, tüm kentin baromuzun yanında olduğunu bilmesini istiyoruz. Bu cürmün failinin tespiti ve yaşanacak tüm provokatif teşebbüslere karşı gereken önlemlerin alınmasının başta yargı makamları olmak üzere kamu gücünü elinde bulundurulanların sorumluluğu olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz” tabirlerini kullandı.

‘CEZASIZLIK BUNLARA GÜÇ VERİYOR’

Açıklamanın sonunda Baro Lideri Nahit Eren de bir konuşma yaptı. Dayanışma gösteren herkese teşekkür eden Eren, “Maalesef geçmişte de Diyarbakır Barosu bu tehditlere maruz kaldı, büyük bedeller de ödedi” dedi.
“Başımıza gelen her şeyi bilerek bu sorumlulukları üstlendik” diyen Eren, şunları söyledi: “Aile bireylerimize kadar tehdit eden bu anlayış karşısında sesiz kalmayacağız. Diyarbakır Barosu Lideri olarak, yargı makamlarından bu karanlık odakların bir an evvel tespit edilip, yargı önüne çıkarılmasını talep ediyorum. Bu hususta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yapmış olduğumuz müracaatlar var. Vakit zaman Diyarbakır’da başka sivil toplum örgütlerine yönelik tehditlerin olduğunu da biliyoruz. Cezasızlık bunlara güç veren bir olgu. Yargıdan bir an evvel gereken hassasiyeti göstermesini talep ediyoruz. Dayanak sunan siyasi parti temsilcilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” (DUVAR)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu