Blog

Doç. Dr. Özmen: Artçılar bir yıl sürecek

Ogün Akkaya

ANKARA – Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın (AFAD) açıklamasına nazaran sabah yanlışsız saat 04.17’de Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. AFAD ve Kandilli öğlen saatlerinde sarsıntının büyüklüğünü 7,7 olarak revize etti. 10 vilayet ve etrafında hissedilen sarsıntıda resmi kaynaklardan açıklanan bilgiye nazaran 1541 kişi hayatını yitirdi.

‘DEPREMLERİN 9 SAAT ARALIKLARLA MEYDANA GELMESİ ÇOK BEKLENEN BİR DURUM DEĞİL’

Gazi Üniversitesi Zelzele Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Bülent Özmen, Maraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli sarsıntının beklenen bir zelzele olduğunu söyledi. Erkenek-Pazarcık Fay Segmenti üzerinde uzun yıllardır sarsıntı meydana gelmediğini, bilim insanlarının bölgeye dair ihtarlarını sıkça lisana getirdiğini söyleyen Özmen, “Bir sonraki büyük sarsıntı için de tıpkı formda lakin bu zelzelelerin neredeyse 9 saat aralıkla meydana gelmesi çok beklenen bir durum değil. Sürpriz bir durum diye yorumluyorum” dedi.

‘ÇOK SIK RASTLANAN BİR ÖRNEK DEĞİL’

Maraş’ta sabah saat 4.17’de meydana gelen zelzeleden yaklaşık 10 saat sonra Maraş merkezli bir büyük zelzele daha meydana geldi. İkinci sarsıntının Elbistan merkezli olduğunu ve 7,6 büyüklüğünde gerçekleştiğini ve farklı bir fay çizgisinde meydana geldiğini belirten Özmen, “Çok ender görülebilecek bir olayı yaşıyoruz. Çok sık rastlanan bir örnek değil. Arkası gerisine iki farklı fay çizgisinde büyük zelzele yaşanması bizleri de şaşırttı” dedi.

‘ARTÇI ZELZELELER BİR YIL SÜRECEKTİR’

Deprem bölgesinde peş peşe yaşanan artçı zelzelelere dikkat çeken Özmen, sarsıntıların artçı olsa da büyük zelzeleler olduğunu söyledi. Büyük artçı sarsıntılar sonrasında ziyan görmüş yapıların yıkılma ihtimaline dikkat çeken Özmen, ”Hasarlı binalara girilmemesi tarafında herkes açıklamalarda bulunuyor. Yaklaşık bir yıla kadar da sürebilir bu artçı şoklar. Şiddeti ve sayısı günler ve aylar sonra azalsa da bir yıla kadar da artçı sarsıntılar sürecektir” diye konuştu.

‘MARMARA DENİZİ KENDİ BAŞINA SARSINTI TEHLİKESİ POTANSİYELİ TAŞIYOR’

Maraş merkezli sarsıntının muhtemel İstanbul sarsıntısına tesirinin olmayacağını, zira farklı fay çizgileri üzerinde olduklarını söyleyen Özmen, Marmara Denizi’nde yaşanacak bir zelzelenin tehlikesinin epey yüksek olduğunu söyledi. Özmen, “İstanbul için zelzele riski dün ne kadar yüksekse, bugün de o kadar yüksek” dedi.

Marmara Denizi’nde yüzyıllardır bir güç birikmesi olduğunu anlatan Özmen şunları kaydetti: “Marmara ile ilgili yapılan bütün çalışmalar da orada büyük bir zelzele olma mümkünlüğünün her geçen gün arttığını söylüyor. Buradaki fayın Marmara fayını tetikleme ihtimali yok. Marmara Denizi kendi başına zelzele tehlikesi potansiyeli taşıyor.”

‘ÇALIŞMALAR YETKİLİ BİREYLER TARAFINDAN YÖNLENDİRİLMELİ’

Deprem bölgesinde yürütülen arama ve kurtarma çalışmalarının yetkililer tarafından yönlendirilmesi gerektiğini söyleyen Özmen, bilinçsiz arama kurtarma çalışmalarının hem şahısları hem de depremzedeleri tehlikeye atabileceğini kaydetti. Zelzelelerin gününün ve saatinin bilinemeyeceğinin altını çizen Özmen şunları kaydetti:

“Arama kurtarma çalışmalarında kesinlikle bir uzmanın direktifleri doğrultusunda hareket etmek lazım. Söylentilere kesintilere inanmamak lazım. ‘Daha büyük zelzele olacak’ diyenlere inanmamak lazım. Ne dünyada ne de Türkiye’de bilim bize maalesef sarsıntının tam ne vakit nerede olacağını, hangi büyüklükte olacağını bilme bahtı vermiyor. Arka niyetli insanlara inanmamak lazım.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu