Blog

Dr. Kesici: Salda’nın ekosistemi çökmeye başladı, kurtarmak için uzaktan bakmamız gerekiyor

Burdur’daki Salda Gölü’nde suyun yanlış kullanımı ve kuraklıkla bir arada su çekilmesi hızlandı. Millet bahçesi projesi başlatılan gölden paylaşılan görsellerde kumsalın siyahlaşmaya başladığı görüldü.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’e konuşan Hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, Salda Gölü’nde yaşanan kararmaların su çekilmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. Kesici, “Gölde bulunan magnezyum ve minerallerin, mavi yeşil alglerle girmiş olduğu biyomineralizasyon sonucu hidromagnezit oluşumu yaşanıyor. Bu da göl etrafındaki kumlara beyaz rengini veriyor. Lakin Salda’nın ekosistemi çökmeye başladı” dedi.

Tarımın da baskı yarattığını belirten Kesici, “Gölü besleyen derelerin önü kapatıldı. Ayrıyeten tarımla birlikte yeraltı suları çekiliyor. Salda yıllarca kendi doğal dengesindeydi. Ne vakit beşerler müdahale etti, kararmalar başladı” diye konuştu.

Kesici, “Gölü kurtarmak için uzaktan bakmamız gerekiyor. Millet bahçesi projesinden vazgeçilmeli. Etrafında yapılaşmaya müsaade verilmemeli. Salda’nın muhafaza alanı genişletilmeli. Yoksa hakikaten kaybedeceğimiz bir periyoda giriyoruz” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu