İnternet

Ekonomik baskılar, korsan sinema ve dizilerde büyük artış yaşanmasına yol açıyor

Korsan kullanım odaklı araştırma şirketi MUSO’nun Şubat ayı başlarında Variety’de yayınlanan bir raporuna nazaran, dijital korsanlık artıyor ve yakın vakitte yavaşlaması da beklenmiyor.

Raporda, 2022’de korsan sinemaların 2021’e kıyasla yaklaşık %39 arttığı, TV dizilerini izlemek için korsan web sitelerine yapılan ziyaretlerin ise yaklaşık %9 arttığı belirtildi. Korsan içeriğin 2023 boyunca da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Raporda, “Bu eğilim, bölüm için kıymetli bir sorun olmaya devam ediyor, ilgili herkesin – bilhassa küçük, bağımsız içerik oluşturucuların – gelirlerini ve geçim kaynaklarını değerli ölçüde etkiliyor ve daha geniş iktisada ziyan veriyor” denildi.

2019’da ABD Ticaret Odası’nın Global İnovasyon Siyaseti Merkezi, korsanın ABD sinema ve TV sanayisine yıllık 29 milyar ila 71 milyar dolar ortasında maliyeti olduğunu bildirmişti.

MUSO, korsan kullanımdaki artışı ekonomik baskılar da dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıyor. 2022’de Netflix ve Disney Plus üzere birçok yayın platformu fiyatlarını artırdı. Ayrıyeten Netflix, ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyon abone kaybettiğini bildirdikten sonra şifre paylaşımına karşı sert tedbirler almaya başlayacağını duyurdu.

  • Netflix üyelik fiyatı ne kadar? Netflix üyelik paketleri ve fiyatları 2023

Yeni Zelanda merkezli Vocus Group tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırma, içeriklerin daha ucuz ve daha kolay erişilebilir hale getirilmesinin, korsanlığın durdurulması için yeni yasa ve yönetmeliklere nazaran çok daha fazla yardımcı olduğunu belirtti.

Vocus Group tüketici genel müdürü Taryn Hamilton, “Bu iki seçenek, sırasıyla yüzde 57 ve yüzde 48 ile öbür seçeneklerin açık orta ilerisindeydi” dedi ve ekledi: “Korsanlar için kovuşturma ve korsan sitelerinin sansürlenmesi üzere cezai tedbirlerin, insanların sırasıyla sırf yüzde 33 ve 22’si tarafından tesirli olabileceği düşünülüyordu.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu