İnternet

Elon Musk’ın Twitter’dan yeni para kazanma planı aşikâr oldu: Kısa bildiriler…

Hesaplarını kısa bildiri kullanarak koruyan Twitter kullanıcıları, iki faktörlü kimlik doğrulama usullerini değiştirmedikleri yahut platformun abonelik hizmeti Blue için ödeme yapmadıkları takdirde, 20 Mart’tan sonra bu ekstra güvenlik katmanını kaybedecekler. Diğer bir deyişle kısa iletiyle iki faktörlü doğrulama sistemi, artık yalnızca Blue abonelerine özel olacak.

İki faktörlü kimlik doğrulama, birileri şifrelerini çalmış olsa bile bireylerin hesaplarını muhafazalarına imkan tanıyor. Bu güvenlik sürecini etkinleştiren Twitter kullanıcıları, şifrelerini ve kısa bildiri yahut kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla aldıkları bir kodu girdikten sonra hesaplarına giriş yapabiliyor. Ayrıyeten bir güvenlik anahtarı da kullanabiliyorlar.

Şirket bir blog yazısında artık “Twitter mavi tik aboneleri dışındaki hesapların kısa bildiriye kaydolmasına müsaade vermediğini” söyledi. Firma ayrıyeten, “Açık olmak gerekirse, Twitter’da oturum açmak için iki faktörlü kimlik doğrulama hala gerekli değildir, lakin kullanıcıları bunu etkinleştirmeye teşvik ediyoruz. Bu değişiklik yalnızca Twitter Blue’ya abone olmayan hesaplar için mevcut 2FA formüllerini kısıtlıyor” biçiminde bir tweet attı. Platformun abonelik hizmeti olan Twitter Blue’ya web üzerinden abone olanlar aylık 8 dolar, taşınabilir aygıt üzerinden abone olunduğunda ise aylık 11 dolar fiyat ödeniyor.

Twitter’ın duyurusu, Platformer’dan Zoë Schiffer‘ın toplumsal ağın bu değişikliği yapmayı planladığını tweet’lemesinden saatler sonra geldi. Bu, milyarder Elon Musk’ın geçen yıl şirketi 44 milyar dolara devralmasının akabinde reklamverenlerin harcamalarını geri çekmesiyle Twitter’ın daha fazla kullanıcıyı Twitter Blue’ya abone olmaya nasıl ikna etmeye çalıştığının bir öbür örneği. The Information bu ayın başlarında Twitter’ın ABD’de yaklaşık 180.000 abonesi olduğunu, yani hizmetin platform kullanıcıları ortasında pek de tanınan olmadığını bildirmişti. Şirket, mavi onay işareti ile daha uzun tweetler ve öbür özellikler sunarak daha fazla kişinin abone olmasını sağlamaya çalıştı.

Şirket, kısa bildiri 2FA’yı devre dışı bırakan Twitter kullanıcılarının telefon numaralarının hesaplarıyla otomatik olarak ilişkilendirilmeyeceğini, lakin hesap ayarlarından numaralarını güncelleyebileceklerini de söyledi.

  • Instagram ve Facebook’a da fiyatlı mavi tik geliyor
Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu