İnternet

Elon Musk’tan şaşırtan yapay zeka açıklaması: Yapay zeka bir tehdit mi?

Elon Musk, OpenAI’nin ChatGPT’sinin Kasım ayında piyasaya sürülmesinden ve akabinde Google’ın Bard ve Microsoft’un yeni Bing sohbet robotlarının duyurulmasından çok evvel yapay zekanın potansiyel yararları ve potansiyel tehlikeleri hakkında sık sık konuşan bir isim. Ve artık, Dubai’deki Dünya Hükümet Tepesi’nde yapay zekanın yükselişine ait telaşlarını lisana getirmeye devam etti.

Musk “Uygarlığın geleceği için en büyük risklerden biri yapay zekadır” dedi ve devam etti: “Hem olumlu hem de olumsuz büyük vaatleri, büyük yetenekleri var. Lakin birebir vakitte beraberinde büyük tehlikeleri de getiriyor.

İronik bir formda Musk, Kasım 2022’de ChatGPT sohbet robotunu piyasaya süren OpenAI şirketinin birinci kurucularından biriydi. Ünlü milyarder, 2018 yılında şirketten ayrıldı. Şimdiyse, ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin kamuoyuna yapay zekadaki mevcut ilerlemeler hakkında daha düzgün bir fikir sağladığını söylüyor: “Yapay zeka bir müddettir gelişmiş durumda. Yalnızca birçok insan için erişilebilir bir kullanıcı arayüzüne sahip değildi.

Musk ayrıyeten birkaç yıl evvel yapay zekanın kullanımının düzenlenmesi gerektiği konusunda söylediklerini de tekrarladı ve düzenlemenin gelişim sürecini yavaşlatabileceğini, lakin bunun uzun vadede uygun olabileceğine inandığını belirtti: “Bence bu, toplum için otomobillerden, uçaklardan ya da tıptan daha büyük bir risk.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu