Blog

Erdoğan’ın muhafaza grubunun günlük maliyeti 1,44 milyon TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhafazalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Muhafaza Daire Başkanlığı, 2022 yılında 526 milyon 868 bin TL harcadı. Erdoğan’ın müdafaa grubu için geçen yıl yapılan harcama aylık yaklaşık 44 milyon TL’ye, günlük ise 1,44 milyon TL’ye denk geldi.

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine nazaran; İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 2022 yılı harcamalarını açıkladı. EGM’nin mali tablolarına nazaran, Erdoğan’ın muhafazalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Müdafaa Daire Başkanlığı, 2022 yılında 526 milyon 868 bin TL harcadı.

Cumhurbaşkanlığı Müdafaa Daire Başkanlığı, 2021’de 306 milyon TL ve 2020’de ise 263 milyon TL harcamıştı. Daire Başkanlığı’nın harcaması 2020 ile 2022 yıllarını kapsayan iki yıllık devirde ikiye katlandı.

Erdoğan’ın muhafaza takımı için geçen yıl yapılan harcama aylık yaklaşık 44 milyon TL’ye, günlük ise 1,44 milyon TL’ye denk geldi.

Cumhurbaşkanlığı müdafaaları için yapılan harcama; Emniyet’in İstihbarat Daire Başkanlığı, Terörle Gayret Dairesi Başkanlığı, Siber Hatalarla Çaba Daire Başkanlığı, Narkotik Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba Başkanlığı üzere birçok ünitesini de geride bıraktı.

Erdoğan’ın müdafaaları için geçen yıl 526 milyon TL harcanmasına rağmen uyuşturucuyla gayret hedefiyle kurulan Narkotik Kabahatlerle Çaba Daire Başkanlığı 172 milyon TL ve Siber Cürümlerle Çaba Daire Başkanlığı ise 245 milyon TL harcadı.

Ayrıca Meclis’i koruyan TBMM Müdafaa Daire Başkanlığı’nın da 185 milyon 87 bin TL harcadığı açıklandı.

KORUMA SAYISI AÇIKLANMIYOR

Cumhurbaşkanlığı Müdafaa Dairesi Başkanlığı’nın vazife tarifi ise şu formda söz ediliyor:

“Cumhurbaşkanlığı Müdafaa Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın müdafaa hizmetlerinden sorumludur. Ayrıyeten Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla vazifelidir.”

Erdoğan’ı ve Beştepe’yi koruyan muhafaza sayısı da yıllardır sır üzere saklanıyor. Milletvekillerinin “Sarayları ve Erdoğan’ı kaç müdafaa koruyor?” sorularına bugüne kadar hiç cevap verilmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanlığı’nda misyonlu kaç muhafaza var?” sorusuna “Herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşturulmayacak formda, yeteri kadar işçi ve teçhizatla yerine getirilmektedir” karşılığını vermişti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu