Blog

FBI, Biden’ın meskenini aradı: Bilinmeyen evrak bulunamadı

ABD Lideri Joe Biden’ın Delaware eyaletindeki konutunda Federal Soruşturma Ofisi’nin (FBI) yaptığı arama sonucunda ‘gizli belge’ bulunmadığı bildirildi. Biden’ın konutunda saklı dokümanlar bulunmasından sonra devam eden aramalarda avukatı Bob Bauer, aramada rastgele bir bâtın evrak bulmadığını söyledi.

Avukatın açıklamasında, aramanın ‘planlı ve liderin tam desteğiyle’ yapıldığı ve ‘operasyonel güvenlik için aramaya daha evvel ikaz yapılmadan’ başlanıldığı belirtildi. Meskende yapılan yaklaşık dört saatlik arama bâtın evraklarla ilgili yapılan soruşturmanın bir modülü olarak düzenlendi.

Aramanın akabinde Bauer, ‘gizli damgalı rastgele bir evrak bulunmadığını’ belirtti. Bu araştırma, Kasım ayında Washington DC’deki üniversite ofisi Penn Biden Center’da devlete ilişkin zımnî evrakların bulunmasının akabinde, Biden’a ilişkin birçok mülkte yapılan araştırmaların sonuncusu olarak gerçekleşti.

Ne olmuştu?

Kasım 2022’de, Penn Biden Center’da Biden’ın lider yardımcılığı yaptığı devirden kalma zımnî dokümanlar bulunmuştu. Dokümanların bulunmasının akabinde, Biden’ın avukatları Beyaz Saray’a bildirimde bulundu ve evraklar Ulusal Arşiv’e teslim edildi.

Biden’ın Delaware, Wilmington’daki konutunda de aralık ve ocak aylarında yapılan araştırmalarda, 2016’ya kadar yürüttüğü lider yardımcılığı devrinden kalma zımnî evraklara ulaşılmıştı. Biden’ın özel mülklerinde ne kadar kapalı evraka ulaşıldığı şimdi net olarak bilinmiyor lakin ocak ayındaki aramada en az 10 doküman bulunduğu kamuoyuna açıklandı. (BBC Türkçe)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu