Sanayi

Fenerbahçe, gelirde de borçta da önder

KPMG Türkiye, Spor Toto Muhteşem Lig’indeki halka açık spor kulüplerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan finansal tabloları ve kontrol raporlarına dayanarak yaptığı tahlili açıkladı. KPMG Türkiye Yöneticisi Bora Yargıç, Fenerbahçe’nin hem gelir ve hasılatta hem de borçta önder, negatif özsermayede ise Beşiktaş’ın başı çektiğini söyledi.

Ekonomim’in haberine nazaran; KPMG Türkiye Yöneticisi Bora Yargıç halka açık futbol kulüplerinden Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray 2022 ve 2023 dönemini kapsayan birinci 6 aylık finansal tablolarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıkladıklarını hatırlatarak sonuçlara nazaran kulüplerde en çok dikkat çeken konunun bilançoların kaynaklar (pasif) kısmında duran ve borç olarak görülen kısmın olduğunu söyledi.

Üç büyüklerin bankalar birliği konsorsiyumları ile yaptıkları yine yapılandırma mutabakatlarının sonuçları ve tesirlerini finansal tablolarda ve raporlarda net olarak görüldüğünü vurgulayan Yargıç, şöyle konuştu:

“Bankalar birliği konsorsiyumu ile spor kulüplerinin yaptıkları yapılandırma muahedeleri bu spor kulüplerinin finansal tablolarında olumlu tesir yaratırken nakit akışı sağlamalarına da katkısı oldu. Üç büyük futbol kulübünde asıl meşakkat gelir tarafında sürekliliği olmayan ve kâfi gelir yaratamamanın verdiği negatif tablo oldu. Sportif muvaffakiyet ile alınabilecek lig şampiyonluğu ve Avrupa kupalarında elde edilebilecek sportif muvaffakiyetler ile elde edilecek gelirler, spor kulüplerinin hem hasılat ve gelir kalemlerinde artışa hem de yeni sponsorluk mutabakatları ile gelir yaratmalarına neden olacak bu da direkt finansal tablolara olumlu yansıyacaktır.”

FENERBAHÇE’NİN HASILAT VE SATIŞ GELİRİ 1 MİLYAR 36 MİLYON TL

Hasılat ve satış geliri en fazla olan kulüp yaklaşık 1 milyar 36 milyon TL ile Fenerbahçe olurken Beşiktaş 659 milyon TL ile ikinci, Galatasaray ise 592 milyon TL ile üçüncü sırada yer aldı. Fenerbahçe bu periyot için yaklaşık 261 milyon TL brüt kâr açıklarken Galatasaray 254 milyon TL, Beşiktaş ise 72 milyon TL periyot ziyanı açıkladı.

EN BORÇLU KULÜP FENERBAHÇE

Açıklanan mali tablolara nazaran net finansal borçları en fazla olan kulüp Fenerbahçe olarak dikkat çekiyor. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın 30 Kasım 2022 prestijiyle borç durumu şu formda gerçekleşti: Fenerbahçe 3 milyar 570 milyon TL ile birinci sırada yer alırken Beşiktaş 3 milyar 231 milyon TL ikinci Galatasaray ise 2 milyar 648 milyon TL ile üçüncü sırada yer aldı.

EN YÜKSEK NEGATİF SERMAYE BEŞİKTAŞ’A AİT

Üç büyük spor kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ile ilgili raporların görüş kısmında belirtilen ‘borca batıklık’ uyarısı dikkat çekiyor. Bilançoların pasif kısmında yer alan özkaynaklar, üç kulüpte de negatif bakiye veriyor.

Mali tablolara nazaran; Beşiktaş’ın öz sermaye toplamı -2 milyar 485 milyon TL, Galatasaray’ın -1 milyar 390 milyon TL, Fenerbahçe’nin ise -1 milyar 45 milyon TL oldu. Öz sermaye tarafında ise en yüksek negatif sermaye Beşiktaş’a ilişkin. Beşiktaş yaklaşık olarak Fenerbahçe ve Galatasaray’ın negatif öz sermayelerinin toplamına eşit bir öz sermaye eksisiyle karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte finansal tablolar tüm kulüplerin kardan ziyana geçmiş olduklarına da işaret ediyor. Temel faaliyet ziyanları evvelki devirle karşılaştırıldığında Galatasaray’da yüzde 329 artış görünürken Beşiktaş’ta yüzde 2 azalma oldu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu