Blog

Gelecek Partili Torun’un kızı için okutacağı mevlite müftülük mahzuru

ANKARA – Gelecek Partisi Genel Sekreteri, eski Somali Büyükelçisi Kani Torun’un 29 yaşındaki kızı Hatice Torun, kanser tedavisi gördüğü Londra’da geçtiğimiz aralık ayının sonunda hayatını kaybetti.

Torun ailesi kızlarının kırkı için Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir mescitte geride kalan hafta sonu mevlit okutmak istedi. Gelecek Partili Torun’un danışmanına uygun olduğu söylenen mescitteki mevlite, bir mühlet sonra Yenimahalle Müftülüğü tarafından tadilat gerekçesiyle müsaade verilmedi. Mescitte tadilatın olmadığı itirazlarına rağmen “müftünün kararı denilerek” Yenimahalle’de müsaade verilmeyen mevlit, Çankaya ilçesine bağlı Bilkent’teki bir mescitte yapıldı.

TORUN: GELDİĞİMİZ YERİ GÖSTEREN ACI BİR DURUM

Kızını kaybeden Gelecek Partili Kani Torun, mevlite müsaade verilmemesine ait, “Benim asistanım camiyi gidip gördü. ‘Sorun yok yapalım’ deniyor. ‘Usulen müftülüğe haber verilmesi gerekiyor’ diyorlar. Müftülükte isim alıyorlar. İsim ‘Kani Torun’ olunca yarım saat sonra konuşup geri dönüyorlar, ‘Orada tadilat var’ diyorlar. Asistanımın ‘Ben artık geldim oradan tadilat falan yok’ demesi üzerine ‘Başlatacağız’ cevabını veriyorlar. ‘İmam hiçbir şey demedi bize’ cevabına da ‘Onun haberi yok’ diyorlar ve bize yeri vermediler” sözlerini kullandı.
Yenimahalle Müftülüğü’ne reaksiyon gösteren Torun, “Geldiğimiz yeri göstermesi açısından acı bir durum” sözlerini kullandı.

ÖZCAN: HER YERE ÇÖKTÜNÜZ ANLADIK DA MESCİDE DE Mİ ÇÖKTÜNÜZ?

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da yaşanana reaksiyon gösterdi. “Bunlar her makamın sahibi oldular, mescitlerin de mi sahibi oldular?” sözlerini kullanan Gelecek Partili Özcan reaksiyonunu şu sözlerle sürdürdü:

“Her makamın sahibi oldunuz anladık, her yere çöktünüz anladık da mescide de mi çöktünüz? Bu türlü bir ahlaksızlık olur mu? Sonra da ‘bunlar gelecek bize bedel ödetecek’ diyorlar. Bunun bedeli nasıl ödenmeyecek? Nasıl bir müftü bunun bedelini ödemeyecek? Bir insan çocuğunu kaybetmiş. Onun çocuğunun kırkını yapmayı siyasi durumuna bağlayan bir adamla çaba etmeyeceğiz de ne yapacağız?”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu