İnternet

Google ChatGPT’ye rakip olarak tanıttığı Bard’ın kusuru, şirkete 100 milyar dolar kaybettirdi

Google’ın ChatGPT’ye rakip olarak geliştirdiği Bard, tanıtım görüntüsünde JWST ve ötegezegenler hakkında bariz bir kusurun yer alması ile sarsıntılı bir başlangıç yaptı. Bu yanlışın bir sonucu olarak, ana şirket Alphabet’in payları Çarşamba günü yaklaşık 100 milyar dolar bedel kaybetti.

Çarşamba günü yayınlanan bir tanıtım görüntüsünde, Google’ın yeni yapay zeka (AI) sohbet robotu Bard’dan JWST tarafından yapılan keşifleri dokuz yaşındaki bir çocuğa anlatması istendi. Bard, JWST’nin Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin fotoğraflarını çeken birinci teleskop olduğunu söyledi. Tahmin edebileceğiniz üzere, bu katiyetle gerçek değil.

Bazı astronomların belirttiği üzere, bir ötegezegenin birinci imajı aslında neredeyse yirmi yıl evvel, JWST’nin 2022’ye girerken fırlatılmasından çok evvel çekildi.

2004 yılında Çok Büyük Teleskop tarafından çekilen birinci ötegezegen imgesi, yalnızca 230 ışıkyılı uzaklıkta Suyılanı (Hydra) takımyıldızında yer alan kahverengi cüce 2M1207‘nin yörüngesinde dönen uzak bir gezegeni gösteriyordu. Görünüşe nazaran Google’ın AI botu, JWST’nin bir ötegezegenin kendi çektiği imgesini nasıl yakaladığını açıklayan son haber başlıklarını yanlış değerlendirmişti.

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’nde bir astronom olan Chris Harrison, Google’a “paylaşmadan evvel bu örneği neden denetim etmediniz?” diye sordu.

Bunun, epey önemli finansal sonuçları olan bir kusur olduğu da ortaya çıkmış durumda. Reuters’in bildirdiğine nazaran, Alphabet’in payları Çarşamba günü yüzde 9 düşerek şirketin piyasa bedelinden yaklaşık 100 milyar doları sildi.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu