İnternet

Google ve Meta’dan ayrılanların nereye gittikleri belli oldu

ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’nin, yapay zeka sohbet botu oluşturma gayretlerinde düzinelerce eski Google ve Meta çalışanını kendi bünyesine kattığı ortaya çıktı.

LeadGenius ve Punks & Pinstripes’tan alınan datalar, şirketin 200’den fazla çalışanının bir kısmının Google’ın ana şirketi Alphabet ve AI araştırma laboratuvarı DeepMind’dan geldiğini gösteriyor. Bilgilere nazaran, OpenAI şu anda yaklaşık 59 eski Google çalışanı ve yaklaşık 34 eski Meta çalışanına konut sahipliği yapıyor. Ayrıyeten datalara nazaran, birkaç eski Apple ve Amazon çalışanını da şirkette yer alıyor.

Fortune 500 yöneticilerinden oluşan bir ağ olan Punks & Pinstripes’in CEO’su Greg Larkin, Insider ile yaptığı görüşmede, bu dataların büyük teknoloji şirketleri için bir “uyanma çağrısı” olması gerektiğini söyledi.

Larkin, “En azından OpenAI, Büyük Teknoloji’nin, bilhassa Google’ın çalışanlarına yaptığı yatırımları optimize etmediğinin bir işaretidir” dedi ve devam etti: “Alphabet X üzere inovasyon laboratuvarlarında birçok yapay zeka yeteneği ikincil eserler üzerinde çalışıyor. Birçoğu için bu, çalışmalarının şirketin temel eserleri yahut çıkarları üzerinde nadiren manalı bir tesire sahip olduğunu gördükleri manasına geliyor.

OpenAI’nin liderlik takımı, yüklü olarak, rakip yapay zeka departmanlarına sahip tüm şirketler olan birkaç eski Google, Meta ve Apple çalışanı da dahil olmak üzere eski Büyük Teknoloji çalışanlarından oluşuyor. Ayrıca kısa bir mühlet evvel Tesla’nın eski Autopilot lideri Andrej Karpathy şirkete katıldı.

OpenAI’nin başka teknoloji devlerinden aldığı çalışanların sayısı

OpenAI, 2015 yılında kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. Eski LinkedIn CEO’su Reid Hoffman, Elon Musk ve Peter Thiel de dahil olmak üzere teknoloji dalının önderlerinden birkaçı, yapay zekayı “insanlığın tamamına en çok yarar sağlayacak şekilde” geliştirmek için tasarlanan teşebbüse 1 milyar dolar taahhüt etti.

The Information daha evvel, OpenAI’nin Kasım lansmanından evvelki aylarda ChatGPT’de “önemli” işler yapmak için birkaç Google çalışanını işe aldığını bildirmişti. O vakitten beri ChatGPT, makale yazmaktan kod yazmaya kadar her şeyi yapma yeteneği nedeniyle milyonlarca kullanıcı topladı.

Microsoft ile bir iştiraki bulunan OpenAI ve Google ortasında şu anda bir AI gayreti yaşanıyor. Bu ayın başlarında, OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, “uyuşuk arama tekeli” olarak isimlendirdiği Google’a ince bir gönderme yapmıştı.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu