İnternet

Google’da yaptığınız kimi aramalarda 3D teknolojisini ve sanal gerçekliği kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Google üzerinden arama yaptığınızda, rastgele bir hayvan hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğinizi biliyorsunuz. Pekala lakin Android yahut iOS aygıtlarda, arama sayfası aracılığı ile muhakkak hayvanlarla yahut objelerle etkileşime geçebileceğinizi de biliyor musunuz?

3B (3D) takviyesi ile Google, kimi hayvanları, objeleri yahut yerleri aradığınızda size “3D olarak göster” seçeneğini de sunuyor. Bu da aradığınız her neyse, onu 3 boyutlu olarak görmenizi sağlıyor.

Örneğin iPhone yahut Android telefonunuzu kullanarak Google’da “zebra” araması yaparsanız olağan metin, fotoğraf ve görüntü sonuçlarına ek olarak zebrayı 3 boyutlu ve AR olarak da görüntüleyebilirsiniz. Google, içeriği büsbütün yeni bir biçimde (hem deneysel hem de sürükleyici) deneyimlemenize yardımcı olmak için 3D teknolojisini artırılmış gerçeklikle birleştiriyor.

Bu özellik iki farklı imkan sunuyor. Birinci olarak, hayvanları 3 boyutlu olarak görüntüleyebilirsiniz. Lakin tahminen de daha farklı olan kısım, ARCore ile AR özellikli aygıtları kullanarak alanınızda onları görüntüleyebilir ve onlarla etkileşim kurabilirsiniz. Bu da Google 3D hayvanları Android için en âlâ AR uygulamalarından biri yapıyor.

Aralarında kaplan, aslan, çiftlik hayvanları, evcil hayvanlar ve hatta dinozorların bulunduğu pek çok hayvan 3 boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Ayrıyeten böcekler ve aşağıdaki listede bulunan varlıkları da 3D olarak AR’de görüntüleyebilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz:

  • Su altı ve sulak alan hayvanları
  • Anime
  • Kuşlar, evcil hayvanlar ve dinozorlar
  • İnsan anatomik sistemleri
  • Hücresel yapılar
  • Kimya, biyoloji ve fizik terimleri
  • Kültürel objeler ve miras alanları
  • Otomobiller
  • Gezegenler ve doğal uydular

Ancak bu özellik tüm aygıtlar ve tarayıcılar tarafından desteklemiyor; sırf taşınabilir aygıtlarda ve Chrome, Safari ve Brave üzere tarayıcılarda kullanılabiliyor. Bilgisayarlarda ve Firefox ve Edge üzere tarayıcılarda şu anda desteklenmiyor.

Android’de 3D sonuçları görüntülemek için Android 7 ve üzeri bir Android telefon kullanmanız gerekiyor. AR kullanarak 3D sonuçlarla etkileşime geçmek için ise ARCore çerçevesini destekleyen bir Android telefona gereksiniminiz var.

iOS üzerinde Google 3D sonuçları görüntülemenin yanı sıra iPhone’unuzda AR’de etkileşimde bulunmak için iPhone 6S yahut sonraki bir sürümüne, iOS 11 ve sonraki bir sürümüne ve Safari’ye ile Google uygulamasına gereksiniminiz var.

Hayvan yahut objeleri 3D olarak görmek için “3D olarak göster” düğmesine basmanız kâfi. Daha eğlenceli bir tecrübe için, odanızda yahut alanınızda zebranın gerçek boyutlu bir imajını görüntülemek için “Alanınızda Görün” düğmesine dokunun. Ekranda önerildiği üzere, telefonunuzu aşağı hakikat tutun ve yanlışsız noktayı bulmak için hareket ettirin. Yeri bulduğunuzda, hayvan bulunduğunuz ortamda görünecektir. Gerçek boyutlu hayvanı alanınızda hareket ettirmek için dokunun. Yakınlaştırmak yahut uzaklaştırmak için hareket komutlarını da kullanabilirsiniz. AR hayvanınızın fotoğrafını çekmek için kamera düğmesini kullanabilirsiniz.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu